EUCanScreen

EUCanScreen

Izvajanje presejalnih programov za raka

Ne spreglejte
Najnovejše

EuCanScreen je skupni ukrep Evropske unije (EU) na področju razvoja presejanja za raka. Strokovnjaki iz vse Evrope bodo na podlagi obstoječega znanja in novih raziskav sodelovali pri pripravi predlogov za čim boljše in potrebam priilagojeno presejanje in zgodnje odkrivanja raka debelega črevesa in danke, dojke ter materničnega vratu. Ti programi v večjem delu Evrope že potekajo, a jih je možno še izboljšati. Za novo predlagane uvedbe presejanj za rake prostate, pljuč in želodca pa bo to odlično okolje za povezovanje, izmenjavo mnenj, pripravo kazalnikov, stroškovnih ocen ter poenotenje smernic, kar bo vključevalo tudi nove raziskave.

prim. Tatjana Kofol Bric, dr. med, spec. javnega zdravja

logotip_eucanscreen_eu

Opis projekta

Ozadje

V skladu z evropskim načrtom Europe’s Beating Cancer Plan (EBCP) bo skupni ukrep EUCanScreen zagotovil trajnostno in visokokakovostno izvajanje na dokazih temelječih, stroškovno učinkovitih in kakovostnih presejalnih programov za raka dojk, materničnega vratu, debelega črevesa in danke. Z angažiranostjo in usklajenim delom številnih strokovnjakov bo izboljšano trajnostno vodenje teh programov, zagotavljeno bo kakovostnejše zbiranje podatkov ter spremljanje presejalnih programov. Poseben poudarek skupnega ukrepa bo zagotavljanje enakega dostopa upravičenih državljanov EU do uporabe presejalnih programov in zmanjševanje neenakosti glede zdravljenja raka. Skupni ukrep bo prispeval h krepitvi zmogljivosti presejalnih programov ter k sodelovanju in usklajenosti s sorodnimi projekti, financiranimi v okviru programov EU.

 Cilji

Zagotoviti trajnostno izvajanje kakovostnega presejanja za raka dojk, materničnega vratu in debelega črevesa in danke ter raziskati izvajanje presejalnih programov za raka pljuč, prostate in želodca.

Faze projekta in njihova realizacija:

Delo bo potekalo v 11 delovnih sklopih (DP).

Delovni paket 1 – Koordinacija projekta: zagotoviti uspešno implementacijo EUCanScreen, vključno z zahtevami za potrebno poročanje. Upravljati in usklajevati projektne aktivnosti za čim bolj učinkovito doseganje načrtovanih mejnikov. Za zagotovitev pravočasne dostave visokokakovostnih rezultatov/dokončanja rezultatov. Olajšati nemoteno in stalno komunikacijo med partnerji konzorcija in deležniki. Zagotoviti pravočasno poročanje v skladu s pogodbo o financiranju.

Delovni paket 2 – Razširjanje: obvestiti ciljno publiko in deležnike o ugotovitvah EUCanScreen ter spodbuditi njihovo podporo in sprejetje projektnih priporočil. Opredeliti in vzpostaviti strategijo razširjanja in komuniciranja konzorcija. Povečati prizadevanja in rezultate razširjanja med vsemi partnerji z organiziranim načrtom. Opredeliti in doseči ciljno publiko in deležnike na ravni institucij, strokovnih društev, oblikovalcev politik in javnosti. Zagotoviti sredstva za razširjanje in komuniciranje ukrepov in rezultatov EUCanScreen. Ozavestiti ciljno publiko, deležnike in skupnost na splošno o dejavnostih EUCanScreen.

Delovni paket 3 – Vrednotenje projekta: Zagotoviti odgovornost dejavnosti EUCanScreen z ocenjevanjem, ali so bile izvedene po načrtih, ali so bili načrtovani izdelki (rezultati) želene kakovosti in ali so bili doseženi predvideni ali načrtovani učinki v zvezi s presejanjem raka. . Za optimizacijo izvajanja EUCanScreen z ugotavljanjem prednosti, slabosti, priložnosti in nevarnosti (SWOT), zagotavljanjem sistematične podpore udeležencem EUCanScreen ter dokumentiranjem in deljenjem njihovih učnih izkušenj za odgovor na glavno vprašanje o pridobljenih izkušnjah.

DP 4 – Trajnost: Zagotoviti trajnostno izvajanje projektnih rezultatov v sodelujočih državah in izboljšati trajnostno izvajanje organiziranih populacijskih presejalnih programov za raka v državah evropske regije, kjer se takšni programi še ne izvajajo ali pa se izvajajo na način, ne dajejo pričakovanega učinka.

Delovni paket 5 – Spremljanje: izboljšati obstoječe in razviti nove standarde za izmenjavo podatkov in standardizacijo med državami, izboljšati spremljanje in primerjavo presejalnih programov ter omogočiti čezmejne raziskave z uporabo presejalnih podatkov.

Delovni paket 6 – Odpravljanje ovir in pospeševalcev pri presejalnem odkrivanju raka: usklajevati in podpirati dejavnosti za zmanjševanje neenakosti pri dostopu do in kakovosti presejalnih programov za raka dojke, materničnega vratu in debelega črevesa in danke ter storitev oskrbe v Evropi.

Delovni paket 7- Izvedbene raziskave za izboljšanje obstoječih presejalnih programov: Zagotoviti orodja in priporočila ter doseči soglasje o bistvenih procesih za zapolnitev vrzeli med trenutnim znanjem in prakso v populacijskih presejalnih programih za raka (rak dojk, debelega črevesa in danke ter rak materničnega vratu), že na voljo kot del standardnih storitev v večini držav EU.

Delovni paket 8-Omogočanje izvajanja novega presejalnega pristopa: Zagotoviti celovit pregled trenutnega stanja tehnike na področju presejalnih testov za pljučni, želodčni in prostatni rak (tj. nedavno priporočeni presejalni testi) in informirati o njihovi vključitvi v sedanjo prakso s presejalnimi testi za dojke, maternični vrat in raka debelega črevesa in danke.

WP 9 – Pristopi, ki temeljijo na tveganju: Izboljšati razumevanje konceptov tveganja in presejalnih pregledov, ki temeljijo na tveganju, ter zagotoviti državam članicam priporočila za oceno morebitne vključitve teh pristopov v njihove programe presejalnih pregledov.

Delovni paket 10 – Modeliranje in ocena zdravstvene tehnologije za optimizacijo presejalnih programov za raka po Evropi: optimizirati in dati prednost obstoječim in novim presejalnim programom.

Delovni paket 11 – Krepitev zmogljivosti: Opolnomočiti sedanje in prihodnje voditelje presejalnih testov za raka v zglednih državah za uspešno izvajanje ali izboljšanje organiziranega presejalnega pregleda prebivalstva v svojih državah.

Dodana vrednost

Izboljšanje že delujočih ter kakovostnejša in hitrejša uvedba na novo načrtovanih presejalnih programov za raka po Evropi.

Pričakovani rezultati in gradiva

Primerljivi kazalniki uspešnosti med državami in presejalnimi programi za raka, prenovljene komunikacijske strategije in možnosti presejalnih pregledov na podlagi tveganja, kar bo povzročilo tudi široko poznavanje najboljših praks, nove mednarodne študije in učenje iz izkušenj.


Trajanje projekta: 1. 6. 2024 do 31. 5. 2028.

Nosilna organizacija: University of Latvia – LATVIJAS UNIVERSITATE (LU)

Projektni partnerji: Projekt vključuje konzorcij z 29 partnerskimi državami, ki ga sestavlja 25 držav članic EU, Norveška, Islandija, Ukrajina in Moldavija, 61 pridruženih partnerjev in 10 drugih zunanjih organizacij –

Financiranje: Projekt je sofinanciran s sredstvi EU preko programa EU4Health v okviru Pogodbe o sodelovanju, št. 101162959.

Izjava o omejitvi odgovornosti: Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja pripadajo avtorjem in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki sofinancira akcijo.


Fotografija/e iz dogodkov

Uvodno srečanje v Rigi, 24. 9 - 27. 9. 2024
Uvodno srečanje v Rigi, 24. 9 – 27. 9. 2024
Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje kampilobakterioz in salmoneloz

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje prijavljenih virusnih črevesnih bolezni

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje lymske borelioze in klopnega meningoencefalitisa

Podrobno

Išči