EU-HIP (EU interoperabilnost z informacijskim sistemom organa za pripravljenost in odziv na izredne zdravstvene grožnje HERA)

EU-HIP (EU interoperabilnost z informacijskim sistemom organa za pripravljenost in odziv na izredne zdravstvene grožnje HERA)

Ne spreglejte
Najnovejše

Cilj projekta EU-HIP je informacijska podpora za pripravljenost in odziv na izredne zdravstvene razmere in čezmejne zdravstvene grožnje. Sodelujoče države v okviru projekta razvijajo nacionalne informacijske sisteme za zbiranje podatkov, se bodo povezovali z evropskim informacijskim sistemom ATHINA v upravljanju organa za pripravljenost in odziv na izredne zdravstvene razmere HERA. Slovenija vzpostavlja elektronsko prijavo nalezljivih bolezni.

 

Uradna spletna stran projekta: https://www.rivm.nl/en/international-projects/eu-hip

Sledite nam: https://www.linkedin.com/company/eu-hip/posts/?feedView=all

 

Opis projekta

Za zbiranje podatkov povezanih z zdravstvenimi grožnjami,  oceno tveganj in učinkovito ukrepanje potrebuje HERA podporo vseh držav članic ter sodoben in funkcionalen IT sistem za zbiranje podatkov, ki omogoča dostop do informacij, ki so ključnega pomena za odločanje.  V ta namen HERA razvija IT platformo ATHINA. Pogoj za njeno delovanje je vzpostavitev naprednih nacionalnih sistemom v državah članicah EU, njihova povezanost s sistemov HERA in drugimi relevantnimi sistemi ter interoperabilnost, ki bo omogočala usklajeno in učinkovito delovanje.  To vključuje razvoj obstoječih in novih informacijskih sistemov ter usklajen pristop k zbiranju podatkov o nevarnostih za javno zdravje ter o protiukrepih. Prednostna področja so podatki o nalezljivih boleznih, odpornosti povzročiteljev bolezni na antibiotike, in motnje pri preskrbi z zdravili na EU trgu. Poudarek je na primerljivosti podatkov in poenotenju poročanja. EU-HIP bo prispeval k razvoju nacionalnih informacijskih sistemov za zbiranje podatkov in njihovo povezovanje platformo ATHINA,  ki je trenutno v razvoju in ki bo dopolnjevala obstoječe sisteme za zgodnje opozarjanje in odzivanje na čezmejne zdravstvene grožnje, spremljanje javnega zdravja in načrtovanje ter izvajanje učinkovitih  protiukrepov.

Namen projekta

Projekt v sklopu pobud Organa za pripravljenost in odzivanje na izredne zdravstvene razmere (HERA) analizira morebitne zdravstvene grožnje in krize z zbiranjem relevantnih podatkov in izgradnjo potrebnih zmogljivosti za učinkovito odzivanje. Sodelujoče države podpira pri krepitvi, izboljšavah in uskladitvi nacionalnih IT sistemov s ciljem zagotavljanja povezljivosti in interoperabilnosti z IT platformo HERA. Slovenija bo v okviru projekta razvijala sistem za elektronsko prijavo nalezljive bolezni, ki bo temeljil na Centralnem registru podatkov o pacientih (CRPP) v okviru nacionalnega sistema eZdravja. Sodelovali bodo tudi ponudniki lokalnih zdravstveno informacijskih sistemov pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti.

Faze projekta

Izvajanje projekta bo potekalo v petih delovnih sklopih (DS).

DS1: vodi projekt in je odgovoren za njegov potek ter za upoštevanje zakonodaje, pravil in smernic pri delu. Koordinira pripravo izdelkov ter skrbi za njihovo pravočasno oddajo. Skrbi za organizacijo projektnih sestankov, administracijo in poročanje. Usklajuje sodelovanje z drugimi delovnim paketi in zunanjimi deležniki.

DS2: je odgovoren za komunikacijo in učinkovito razširjanje rezultatov projekta.

DS3: je odgovoren za evalvacijo projekta. To vključuje spremljaje in vrednotenje dejavnikov kakovosti in uspešnosti v času trajanja projekta ter ocenjevanje kakovosti in ustreznosti izdelkov.

DS4: se osredotoča na trajnost in dolgoročno uporabnost rezultatov projekta. Na temelju specifikacij operativnih postopkov in IT platforme se izvaja analiza nacionalnih, regionalnih in institucionalnih struktur v državah članicah, ki vključuje različne vidike (zakonodajni, organizacijski, procesni, tehnološki, infrastrukturni).

DS5: zajema analizo tehničnih potreb v posamezni sodelujoči državi, načrtovanje in  razvoj  konkretnih izboljšav in novih rešitev za digitalizacijo epidemiološkega spremljanja, ki bodo omogočale zgodnje odkrivanje in oceno zdravstvenih groženj in dogodkov ter načrtovanje medicinskih protiukrepov na nacionalni ravni. To vključuje razvoj novih  IT sistemov ter nadgradnje, dopolnitve in razširitve obstoječih. Vsaka država bo sestavila poročilo o doseženem napredku.

Dodana vrednost:

Slovenija je bila povabljena k sodelovanju zaradi uspešne implementacije rešitev eZdravja v zadnjih letih in pridobljenih izkušenj z digitalizacijo nalezljivih bolezni  v obdobju epidemije Covid-19. NIJZ  kot sodelujoči partner  aktivno sodeluje pri opredelitvah normativnih, procesnih, semantičnih in tehničnih vidikov sistema. Na nacionalni ravni razvijamo  IT infrastrukturo in aplikativne rešitve za epidemiološko spremljanje, ki temeljijo na elektronski prijavi nalezljivih bolezni. Elektronske prijavnice se bodo posredovale kot del pacientovega zdravstvenega zapisa v CRPP, od koder se bodo avtomatsko prenašale v informacijski sistem za epidemiološko spremljanje,  od tam pa se bodo podatki poročali v sistem HERA in druge relevantne evropske informacijske sisteme.  Digitalizacija spremljanja nalezljivih bolezni je za Slovenijo nujna, saj je bilo to področje v preteklosti  zapostavljeno. Projekt EU-HIP je dobrodošla  priložnost za pridobitev finančnih sredstev in krepitev kompetenc za poenotenje, posodobitev in  in digitalizacijo procesov poročanja nalezljivih bolezni, ki bodo  v skladu z usmeritvami EU in bodo omogočali nadaljnji razvoj sodobnih informacijskih sistemov za epidemiološko spremljanje.

Pričakovani rezultati in gradiva:

  • pisni izdelki v okviru DS4 in DS5
  • Informacijska rešitev za elektronsko prijavo nalezljivih bolezni, ki je vpeta v sistem eZdravja in vključuje nadgradnje Centralnega registra podatkov o pacientih (CRPP), lokalnih zdravstveno informacijskih sistemov in sistema za epidemiološko spremljanje v okviru Centra za nalezljive bolezni NIJZ

Trajanje projekta: 1. 1. 2023 do 30. 6. 2025.

Nosilna organizacija: Statens Serum Insitute (SSI)

Projektni partnerji: STATENS SERUM INSTITUT (SSI) – Danska, SCIENSANO (Sciensano) – Belgija, HRVATSKI ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO (CIPH) – Hrvaška, TERVEYDEN JA HYVINVOINNIN LAITOS (THL) – Finska, MINISTERE DES AFFAIRES SOCIALES ET DE LA SANTE (MoH FR) – Francija, BUNDESMINISTERIUM FUER GESUNDHEIT (BMG) – Nemčija, LANDLAEKNIS EMBAETTID (LANDL) – Islandija, MINISTERO DELLA SALUTE (MINSAL) – Italija, SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS EKSTREMALIU SVEIKATAI SITUACIJU CENTRAS (HESC) – Litva, RIJKSINSTITUUT VOOR VOLKSGEZONDHEID EN MILIEU (RIVM) – Nizozemska, FOLKEHELSEINSTITUTTET (NIPH) – Norveška, SPMS – SERVICOS PARTILHADOS DO MINISTERIO DA SAUDE EPE (SPMS) – Portugalska, INSTITUTUL NATIONAL DE SANATATE PUBLICA (INSP) – Romunija, NACIONALNI INSTITUT ZA JAVNO ZDRAVJE (NIJZ) – Slovenija, FOLKHALSOMYNDIGHETEN (FOHM) – Švedska.

Financiranje: Projekt je sofinanciran s sredstvi EU preko programa EU4Health v okviru Pogodbe o sodelovanju, št. 101102774.

Izjava o omejitvi odgovornosti: Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja pripadajo avtorjem in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki sofinancira akcijo.

Za dobro javno zdravje
Prehrana

Praznična prehrana in zdravje

Podrobno
Območna enota Murska Sobota

Zimska gibanica 2025 – vabilo k sodelovanju

Podrobno
Duševno zdravje

V Celju je začela pilotno delovati mreža mladih prostovoljcev Pravi prijatelj

Podrobno