Programi

Zdrave šole na Celjskem v luči aktivnosti za preprečevanje medvrstniškega nasilja

Programi

Na Območni enoti Celje Nacionalnega inštituta za javno zdravje smo izvedli prvo strokovno srečanje mreže Zdravih šol iz celjske regije, ki je bilo 19. novembra 2024 v Celju.

Zadnje posodobljeno: 03.12.2024
Objavljeno: 03.12.2024

Rdeča nit delovanja v letošnjem šolskem letu je dobra komunikacija s poudarkom na preprečevanju nasilja vseh vrst. Srečanje, ki se ga je udeležilo 58 predstavnikov Zdravih šol, je potekalo na Gimnaziji Celje-Center. Ena od tem je bila namenjena varnosti na spletu. Predavateljica Ajda Petek  je predstavila delovanje Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani ter spletno stran Safe.si. Osredotočila se je na različne oblike spletnega nasilja, dejavnike, vzroke, znake in posledice spletnega nasilje ter kako se ustrezno odzvati na pojav spletnega nasilja.

Psihologinji Anja Jularić in Maruša Naglič iz celjske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje sta predstavili pomen preventivnega dela v šolskem okolju in možnosti, ki jih pedagoškim delavcem ponuja program To sem jaz. Slednje vključuje priročnik z delavnicami Zorenje skozi To sem jaz, brezplačna usposabljanja za pedagoške strokovnjake in možnost vključitve v intervizijske skupine za izvajalce delavnic. Posebno pozornost sta namenili dinamiki medvrstniškega nasilja in predstavili, kako v spletni svetovalnici To sem jaz obravnavajo vprašanja na to temo.

Barbara Kotnik je predstavila program PUM-O+,, komu je namenjen ter kakšne aktivnosti izvajajo za mlade znotraj tega programa. Kot primer dobre prakse je vodja tima zdrave šole na Gimnaziji Celje-Center Nives Laul predstavila pomen supervizije za delo šolskega svetovalnega delavca. Znotraj predstavitve je izpostavila, da bi bile supervizije potrebne tudi pri učiteljih. Poudarila je tudi, da je z ustrezno organizacijo in komunikacijo z vodstvom možno supervizije izvesti tudi na drugih šolah.

V zaključnem delu regijskega srečanja je psihologinja Maruša Naglič za udeležence delavnico o spoprijemanju s stresom. Delavnica je temeljila na tehnikah kognitivno – vedenjske terapije, s poudarkom na prepoznavanju negativnih avtomatskih misli, ki pomembno vplivajo na stresni odziv. Udeleženci so spoznali tehniko STOPP, ki korak za korakom vodi k bolj premišljenim in učinkovitim odzivom v zahtevnih situacijah.

Za dobro javno zdravje
Duševno zdravje

Zdrave šole na Celjskem v luči aktivnosti za preprečevanje medvrstniškega nasilja

Podrobno
NIJZ

Na mednarodni dan invalidov in ljudi s posebnimi potrebami opozarjamo na neenakosti v zdravju oseb z oviranostmi

Podrobno
Preprečevanje poškodb

Aktivno staranje in preprečevanje padcev v Ljubljani: utrinki srečanja in konference Moving people, Moving Europe

Podrobno