V najvišjih starostih, 65 let in več, se podaljšuje trajanje posamezne odsotnosti, hkrati pa je bolniško odsotnih manj zaposlenih kot v nižjih starostih. V povprečju je bilo 38,6 primerov bolniških odsotnosti na 100 zaposlenih (IF), posamezna odsotnost pa je trajala 56 dni (R). Glavne vzroke odsotnosti gre iskati med boleznimi kostno mišičnega sistema, rakavimi obolenji ter boleznimi srca in ožilja.
Definicije za področje bolniške odsotnosti na NIJZ podatkovnem portalu:
- Začasna odsotnost z dela zaradi bolezni, poškodb in drugih zdravstveno upravičenih razlogov se v enakem pomenu opisuje tudi z izrazi absentizem, zdravstveni absentizem, bolniški stalež, bolniška odsotnost.
- Primer bolniške odsotnosti z dela je zaključen neprekinjen bolniški stalež v opazovanem letu za eno diagnozo, ne glede, kdaj se je bolniški stalež začel.
- Število izgubljenih koledarskih dni vključuje vse dnevne odsotnosti z dela za eno zaključeno diagnozo v opazovanem obdobju.
- Odstotek bolniškega staleža (%BS) je odstotek izgubljenih koledarskih dni v opazovanem letu.
- Indeks onesposabljanja (IO) je število izgubljenih koledarskih dni na enega zaposlenega delavca na leto.
- Indeks frekvence (IF) je število primerov odsotnosti z dela zaradi bolniškega staleža na 100 zaposlenih v enem letu.
- Resnost (R) je povprečno trajanje ene odsotnosti z dela zaradi bolezni, poškodbe ali drugega zdravstvenega vzroka.
Opomba: Vsi izračuni na NIJZ podatkovnem portalu se nanašajo na polni delovni čas. Podrobnejši podatki o bolniški odsotnosti zaposlenih prebivalcev v Sloveniji, za leto 2021 ter daljše časovne vrste, so objavljeni na NIJZ Podatkovnem portalu (Zdravstveno stanje – Bolniški stalež).
Datoteke: