Območna enota Novo mesto

Skrb za ustno zdravje otrok

Območna enota Novo mesto

Ali pomagate svojemu otroku pri vsakodnevnem umivanju zob? S skrbjo za ustno zdravje se od otrokovega rojstva dalje postavljajo temelji zdravih navad. Pomembno je, da otrokom že v zgodnjem otroštvu privzgojimo zdrave prehranjevalne navade in navade vzdrževanja ustne higiene. Zdravje mlečnih zob je pomembno za zdravje stalnih zob!

Zadnje posodobljeno: 28.03.2024
Objavljeno: 28.03.2024

 

Pomembna je redna in temeljita ustna higiena z ustreznimi pripomočki in z ustrezno tehniko. Zobna ščetka naj bo mehka in primerne velikosti. Otrokova zobna pasta naj vsebuje nižje koncentracije fluoridov (v starosti do 2. leta v količini za riževo zrno 1.000 ppm, od 2.do 6. leta starosti v količini grahovega zrna 1.000 ppm ali več glede na tveganje nastanka kariesa, od 6. leta naprej pa v dolžini glave zobne ščetke 1.450 ppm). Otroke spodbujajmo, da izpljunejo ostanke zobne paste in nato ustne votline ne izpirajo z vodo. Priporočljivo je, da je ščetkanje zadnja stvar, ki jo otrok stori pred spanjem. Ko smo utrujeni, si pogosto slabše očistimo zobe ali pa nanje celo pozabimo. Ustrezna ustna higiena pripomore k splošnemu zdravju celega telesa.

Otroka seznanite z zobozdravnikom pred dopolnjenim prvim letom starosti. Priporočljivo je, da otroka prvič peljete k zobozdravniku, najbolje k specialistu za otroško in preventivno zobozdravstvo, v starosti od šest do dvanajst mesecev (ob izrasti prvega mlečnega zoba). Otrok naj redno obiskuje zobozdravnika, tudi če nima težav.

Prehrana je v obdobju rasti in razvoja otrok in mladostnikov velikega pomena za zdravje. Pomembno je, da so v zadostnih količinah na voljo tiste snovi in hranila, ki jih telo porabi za izgradnjo kosti, organov, razvoj živčevja in za normalno delovanje organizma. Smernice zdravega prehranjevanja se tako razlikujejo glede na življenjska obdobja. Ustna votlina predstavlja začetek prebavne poti, zato je s prehrano neposredno povezana. Zaradi tvorbe trdih zobnih tkiv v zgodnjem otroštvu in hitrega obnavljanja tkiv ima pravilna prehrana pomembno vlogo pri zagotavljanju ustnega zdravja skozi vsa življenjska obdobja. Z vidika ustnega zdravja je pomembno predvsem število obrokov in čas med njimi. Tako otrokom kot mladostnikom priporočamo 3 do 5 obrokov dnevno, kar omogoča zadosten vnos pomembnih hranil v organizem in ohranjanje ustnega zdravja. Otrok naj uživa raznoliko, energetsko uravnoteženo in hranilno bogato hrano, čim manj sladkarij in sladkih pijač. Za žejo se priporoča uživanje vode.

Osnovo ohranjanja in krepitve ustnega zdravja predstavljajo ustrezna ustna higiena, ustrezna prehrana in redni obiski pri zobozdravniku. Spodbujati moramo aktivnosti za izboljšanje ustnega zdravja in krepiti tudi zavedanje o pomenu ustnega zdravja za življenje posameznika. Ustno zdravje je namreč pomemben del splošnega zdravja, ki dokazano prispeva k boljši kakovosti življenja.

Pripravili: NIJZ in Anja Andrejaš, dr. dent. med. spec. pedontologije

Za dobro javno zdravje
Koronavirus

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Območna enota Ravne na Koroškem

6. Dan brez alkohola na Koroškem

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje prijavljenih virusnih črevesnih bolezni

Podrobno