Območna enota Maribor

Dan varne rabe interneta

Območna enota Maribor

Na območni enoti NIJZ Maribor ob dnevu varne rabe interneta opozarjamo na pasti uporabe spleta, hkrati pa želimo dvigniti ozaveščenost o varni rabi spletnih tehnologij – za boljši in varnejši internet, še posebej za otroke in mladostnike.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 06.02.2024
Objavljeno: 06.02.2024

Dan varne rabe interneta obeležujemo vsako leto v 180-ih državah po vsem svetu in sicer v torek drugi teden v februarju. Je osrednji dogodek evropske mreže centrov za varnejši internet.

Znotraj mreže že od leta 2005 uspešno deluje tudi slovenski Center za varnejši internet in točka osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, v okviru Univerze Ljubljana, Fakultete za družbene vede, ki je koordinator aktivnosti ob dnevu varne rabe interneta v Sloveniji.

Pripravili so veliko aktivnosti, ki se bodo odvijale v mesecu februarju. Letos še posebej opozarjajo na problematiko spletnega nasilja, ki predstavlja velik izziv za vse. Spletnemu nasilju so v največji meri izpostavljeni otroci in mladostniki, saj je med njimi medvrstniško spletno nasilje izjemno razširjeno, posledice le-tega pa so lahko izjemno hude. Spletnega nasilja v kakršnikoli obliki ne smemo tolerirati. Pri tem imajo v prvi vrsti najbolj pomembno vlogo starši/skrbniki, ki otrokom omogočijo dostop do spleta in bi jih morali naučiti prepoznavati glavna spletna tveganja. Pomembno vlogo imajo tudi učitelji in šolske svetovalne službe, saj skozi svojo vzgojno vlogo vplivajo na odnos mladostnikov do spletnega nasilja in vrstnikov. Na Safe.si so pripravili priročnik z naslovom »Spletno nasilje: prepoznavanje, obvladovanje in ukrepanje«, ki ga bodo predstavili šolskim delavcem na konferenci ob izidu 14. februarja.

Praznovanju dneva varne rabe interneta 6. februarja se je aktivno pridružila tudi RTV Slovenija, ki bo od 1. 2. do 10. 2. prikazala številne oddaje o varni rabi interneta ter opozarjala na aktualna in pereča vprašanja v družbi, povezana z uporabo naprav z zasloni in interneta. Oddaje v sklopu projekta Digitalno varni so namenjene otrokom, mladostnikom, učiteljem, staršem in starejšim (napovednik oddaj najdete na naslednji povezavi).

Prva slovenska nacionalna priporočila za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih je pripravila multidisciplinarna skupina strokovnjakov, ki se pri delu ukvarjajo z otroki in mladostniki, in v kateri sodeluje tudi NIJZ. Nastala so na podlagi izsledkov raziskav in soglasja številnih strokovnjakov ter po zgledih smernic iz tujine. Smernice so v prvi vrsti namenjene vsem strokovnjakom, ki se pri svojem delu srečujemo z otroki in mladostniki tako v vzgoji, izobraževanju, zdravstvu ali drugih strokovnih službah.  Priporočila za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih, za predšolske in starejše otroke, o zdravih družinskih navadah uporabe zaslonov, priporočila za uporabo zaslonov v vrtcih in šolah, o škodljivih dogodkih povezanih z uporabo interneta in znakih prekomerne uporabe zaslonov, ki zahtevajo strokovno pomoč najdete na naslednji povezavi.

 

 

Poiščite strokovno pomoč v primeru težav zaradi prekomerne uporabe zaslonov

Naj zgolj prepoved uporabe interneta ne bo način reševanja morebitnih težav. Starši/skrbniki določite družinska pravila, koliko prostega časa na dan ali na teden lahko otroci in mladostniki preživijo na internetu ali mobilni napravi.

Z njimi vzpostavite dialog o tem, kaj počnejo na spletu in katere vsebine so za njih primerne. Naj otroci in mladostniki zaupajo svojim občutkom – če jim je zaradi česar koli na internetu neprijetno, naj vam o tem povedo.

Nekemične zasvojenosti

Nekemične zasvojenosti

Za dobro javno zdravje
Koronavirus

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Območna enota Ravne na Koroškem

6. Dan brez alkohola na Koroškem

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje prijavljenih virusnih črevesnih bolezni

Podrobno