Program ZORA: je najstarejši presejalni program na področju raka v Sloveniji, saj organizirano poteka že od leta 2003. Namenjen je ženskam, starim od 20 do 64 let. Tudi po zaslugi tega programa rak materničnega vratu postaja redek rak. Na Gorenjskem je bil rak materničnega vratu leta 2018 na novo odkrit pri 14 ženskah, ob uvedbi programa v letu 2003 pa pri 28. Število novozbolelih se je torej tudi na Gorenjskem po uvedbi programa že znižalo. Čeprav pregledanost v programu ZORA na Gorenjskem še vedno kaže trend upadanja, se je v zadnjem triletnem obdobju (2018-21) izboljšala in ponovno dosegla ciljno 70 % (70,5 %), še vedno pa zaostaja za slovenskim povprečjem (71,7 % ). Med upravnimi enotami ciljne 70 % pregledanosti v zadnjem triletnem obdobju na Gorenjskem ne dosegata upravni enoti Kranj in Jesenice, a trend upadanja je prisoten v vseh upravnih enotah z izjemo Tržiča. Med gorenjskimi občinami je imela v zadnjem triletnem obdobju najboljšo pregledanost občina Železniki (74,5 %), najslabšo pa občina Kranjska gora (62,8 %).
Program Svit, ki vključuje moške in ženske v starosti od 50 do 74 let, v Sloveniji poteka od leta 2009 in tudi že kaže ugodne populacijske rezultate. Število novih primerov raka debelega črevesa in danke se v Sloveniji in na Gorenjskem od leta 2010 znižuje, poleg tega je več rakov odkritih zgodaj ali pa so odstranjene tudi že predrakave spremembe. Leta 2010 je bilo novoodkritih rakov debelega črevesa in danke na Gorenjskem 172, leta 2018 pa 139. Zaradi raka debelega črevesa in danke je na Gorenjskem leta 2010 umrlo 88 oseb, leta 2018 pa 69. V letu 2021 je bilo v okviru programa Svit na Gorenjskem odkritih 18 primerov raka debelega črevesa in danke ter še 198 oseb z napredovalim adenomom, ki predstavlja večje tveganje za nastanek raka. Po odzivnosti se je Gorenjska v letu 2021 uvrščala na 1. mesto v Sloveniji, v primerjavi z letom 2020 pa je odzivnost upadla. Odzivnost moških je za skoraj 9 % zaostajala za odzivnostjo žensk. Najboljšo odzivnost je imela upravna enota Škofja Loka, kjer so vse 4 občine presegale 73 %, najslabšo upravna enota Jesenice. Med gorenjskimi občinami je najvišjo odzivnost dosegla občina Gorenja vas Poljane (76,6%), to je tudi občina z najvišjo odzivnostjo v Sloveniji. Najslabšo odzivnost, le 59,1 %, pa smo v letu 2021 zabeležili v občini Jesenice.
Program DORA je namenjan zgodnjemu odkrivanju raka dojk, najpogostejšega ženskega raka. V letu 2018 je bilo na Gorenjskem na novo odkritih 152 rakov dojk, istega leta je ta rak zahteval 58 življenj. Program DORA vključuje ženske, stare od 50 do 69 let, njegov dolgoročni cilj pa je za tretjino zmanjšati število smrti žensk zaradi raka dojk v ciljni starostni skupini. Od leta 2018 vključuje ženske iz celotne Slovenije, na Gorenjskem poteka v dveh presejalnih centrih: v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj (BGP Kranj) ter v mobilni enoti Onkološkega inštituta Ljubljana ob Splošni bolnišnici Jesenice.
Podobno kot na ravni Slovenije se tudi ženske na Gorenjskem kljub epidemiji covid-19 zelo dobro odzivajo na vabila programa DORA: v letu 2021 je bilo skupno slikanih 10.771 žensk, skupna udeležba žensk na presejalni mamografiji na Gorenjskem pa je bila 77,6-odstotna. Izmed vseh slikanih iz vseh gorenjskih občin so zdravniki radiologi pri 330 ženskah na slikah odkrili sumljive spremembe, zato so bile napotene na dodatne diagnostične preiskave na Onkološki inštitutu Ljubljana in pri okoli 40 ženskah so nato odkrili raka dojk, pri čemer številke še niso dokončne. Večina rakov dojk, odkritih v programu DORA, je majhnih, zato jih ženska sama ne more zatipati pri samopregledovanju. Zdravljenje pri majhnih rakih je manj obsežno, okrevanje hitrejše in kakovost življenja bolnic večja. Najvišjo udeležbo v programu je med gorenjskimi občinami imela občina Železniki (86,0 %). Najmanj žensk se je udeležilo mamografije iz občine Bled (69,6 %).
Vir podatkov:
Nacionalni inštitut za javno zdravje, Center za zgodnje odkrivanje raka – program Svit
Onkološki inštitut – program DORA in program ZORA
Spletišče SLORA (Slovenija in rak http://slora.si/)
Pripravile: prim. Alenka Hafner, dr. med., spec. jav. zdravja in soc. med., svet., Zala Marn, DMS in mag. Darja Zupan, univ. dipl. org.