Območna enota Koper

Ozon in zdravje – priporočila

Območna enota Koper

Na 3. regijskem srečanju zdravih šol nam je Bojana Bažec, univ. dipl. inž. kem. s Centra za zdravstveno ekologijo NIJZ predstavila, kako ozon vpliva na zdravje ljudi.

Zadnje posodobljeno: 03.07.2025
Objavljeno: 26.06.2025

Prizemni ozon lahko vpliva na zdravje ljudi tako, da draži oči in dihalne poti, slabo vpliva tudi na poslabšanje kroničnih bolezni dihal in srčno žilne bolezni. Še posebej vpliva na ranljive skupine prebivalstva, to so otroci, starejši odrasli, kronični bolniki in pa na vse, ki so telesno dejavni na prostem.

Splošna priporočila, ki veljajo za vroče, jasne, sončne dni, predvsem od meseca maja do vključno septembra oziroma ob povišanih ravneh ozona, so:

  • Prostore zračimo v jutranjih urah in ponoči.
  • Popoldne se zadržujemo v zaprtih prostorih, kjer so ravni ozona nižje. Ravni ozona so v dnevu običajno najvišje med 13. in 17. uro.
  • Izogibamo se telesnim dejavnostim na prostem (tudi v hribih so poleti ravni ozona visoke). Aktivnosti na prostem izvajamo v jutranjih urah, ko so ravni ozona praviloma nižje.
  • Redno spremljamo napovedi, podatke in obvestila ARSO v zvezi z onesnaženostjo zunanjega zraka z ozonom.
  • Pri načrtovanju dnevnih aktivnosti na prostem (še zlasti če načrtujemo intenzivnejšo telesno dejavnost) upoštevamo dnevne napovedi maksimalnih urnih ravni ozona, redno spremljamo urne ravni ozona in preverimo indeks kakovosti zraka (AQI) na spletnih straneh ARSO.

Priporočila veljajo za celotno populacijo, predvsem pa za ranljive skupine prebivalcev.

Tako v šolah kot tudi v vrtcih je potrebno načrtovati aktivnosti na prostem tako, da onesnaženost zraka čim manj vpliva na zdravje otrok. Redno spremljajte indeks kakovosti zraka za vašo lokacijo.

Več priporočil

Več priporočil

Povišane ravni troposferskega ozona - priporočila za prebivalce

Za dobro javno zdravje
Območna enota Nova Gorica

15 let Programa Svit v Zdravstveni regiji Nova Gorica

Podrobno
Mediji

Vožnja z e-skirojem

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje prijavljenih virusnih črevesnih bolezni

Podrobno

Išči