Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, kjer program vodijo in upravljajo, si prizadevajo doseči višjo odzivnost. Trudijo se, da bi vključili še več vabljenih kot doslej tako v začetne preventivne preiskave vzorcev blata kot tudi v vse nadaljnje preiskave, kadar so te potrebne. Na ravni države beležimo 64-odstotno odzivnost na povabilo v Program Svit. Tudi na Celjskem je odzivnost podobna, pri tem pa želijo izvajalci programa posebej spodbuditi k vključevanju prebivalce v občinah z najnižjo odzivnostjo, kot so Kozje, Dobje, Bistrica ob Sotli, Rogaška Slatina in Rogatec.
»Svit lahko rešuje življenja, vendar samo tistim, ki se ga udeležijo,« je poudarila Tatjana Škornik Tovornik, regionalna koordinatorica Programa Svit iz Območne enote Celje Nacionalnega inštituta za javno zdravje. »V letu 2016 je bila odzivnost na Svitova vabila v zdravstveni regiji Celje 63-odstotna, v državi 64-odstotna. V 33 občinah na Celjskem je danes v primerjavi z letom 2015 odzivnost višja, v dveh občinah (v Solčavi in v Štorah) pa smo zabeležili upad odzivnosti. Veseli smo, da v regiji nimamo več občine, ki bi imela odzivnost pri obeh spolih skupaj nižjo od 50 odstotkov. Le ena občina (Rogatec) ima odzivnost pri moških nižjo od 50 odstotkov. Še vedno velja, da se moški slabše odzivajo kot ženske, tako da jih je potrebno še bolj spodbujati, saj je obolevnost zaradi tega raka pri njih višja kot pri ženskah.«
Program Svit odkriva predrakave spremembe in preprečuje nastanek raka na debelem črevesu in danki. Dosedanje izkušnje kažejo, da s pomočjo Svita odkrijemo raka v večini primerov v zgodnji fazi, ko še ni potrebno dodatno onkološko zdravljenje, kot sta obsevanje in kemoterapija. Med doseženimi rezultati programa od leta 2009 do konca leta 2016 so zgovorni naslednji:
- v državi odkritih skoraj 1900 primerov raka na debelem črevesu in danki, v celjski regiji 300;
- v državi pri več kot 15.000 posameznikih odkrite in odstranjene predrakave spremembe, v celjski regiji pri skoraj 2.400 posameznikih;