Območna enota Celje

Program Svit: Na Celjskem je ponekod odzivnost več kot 70-odstotna

Območna enota Celje

Najbolj odzivni v regiji so v občinah Gornji Grad, Laško, Tabor in Polzela.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 05.03.2024
Objavljeno: 05.03.2024

Odzivnost vabljenih v Program Svit je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), Centra za zgodnje odkrivanje raka, v zdravstveni regiji Celje ves čas izvajanja programa primerljiva s slovenskim povprečjem. V letu 2023 je bila odzivnost tako v Sloveniji kot tudi v zdravstveni regiji Celje 65-odstotna.


Pri tem je bila odzivnost v celjski regiji, ki obsega 35 občin, višja pri ženskah (71,0 %) kot pri moških (59,5 %). Občine z najvišjo odzivnostjo, ki je več kot 70-odstotna, so Gornji Grad (74,3 %), Laško (74,1 %), Tabor (71 %) in Polzela (70,3 %). Občine z nižjo odzivnostjo od 60 odstotkov so Kozje (57 %), Rogaška Slatina (56,3 %) in Rogatec (52,3 %).


»V Območni enoti Celje Nacionalnega inštituta za javno zdravje ob 15-letnici presejalnega Programa Svit z zadovoljstvom ugotavljamo, da na Celjskem trenutno ni občine, ki bi imela odzivnost v program v povprečju nižjo od 50 odstotkov. Le v eni od občin, v Rogatcu, je odzivnost pri moških 47-odstotna.  Odzivnost v program je pri ženskah in moških precej različna – v večini občin je pri moških v povprečju deset odstotkov nižja kot pri ženskah. Izjema je občina Dobje, kjer pa je odzivnost pri moških višja v primerjavi z ženskami,« je povedala Tatjana Škornik Tovornik, koordinatorica preventivnega Programa Svit za celjsko regijo, iz Območne enote Celje NIJZ, in še pojasnila: »Odzivnost vabljenih v Program Svit z leti nekoliko niha, vsekakor pa skozi leta zaznavamo trend naraščanja odzivnosti. Odzivnost v Sloveniji se je v primerjavi z letom 2022 zvišala za 1,8 odstotka, v naši zdravstveni regiji Celje pa za 1,4 odstotka. Znotraj regije so podatki o odzivnosti po občinah zelo različni. V 19-ih občinah naše regije je odzivnost v Program Svit v letu 2023 višja, kot je slovensko povprečje, v 16-ih pa nižja.«

Odzivnost vabljenih v Program Svit v zdravstveni regiji Celje, po občinah v letu 2023 (oba spola skupaj)

V Programu Svit vabijo k nadaljnjemu sodelovanju v državnem presejalnem programu, ki je namenjen preprečevanju in zgodnjemu odkrivanju raka na debelem črevesu in danki. Program Svit je že marsikateremu udeležencu rešil življenje – in ko prejmete iz programa vabilo, odgovorite nanj.


V 15 letih delovanja Programa Svit v Sloveniji je bilo v okviru programa odkritih več kot 4100 primerov raka na debelem črevesu in danki, od tega 500 primerov v zdravstveni regiji Celje. V tem času so bile pri več kot 31700 osebah v Sloveniji odkrite in odstranjene predrakave spremembe, od tega pri 4701 osebi v zdravstveni regiji Celje.


»V celjski regiji se v promocijo Programa Svit aktivno vključuje pet ambasadorjev. Ti so svojo izkušnjo z rakom ali izkušnjo s Programom Svit pripravljeni deliti z drugimi – sorodniki, sosedi, prijatelji, znanci in v okoljih, kjer so aktivni v raznih dejavnostih in društvih. Pogosto se vključujejo tudi v skupne promocijske aktivnosti z našo Območno enoto Celje NIJZ. Naši ambasadorji, na katere smo ponosni in jim hvaležni za njihovo prostovoljno delo, so Stanka Drobnak iz Šmarja pri Jelšah, Sonja Punčuh iz Slovenskih Konjic, Ana in Milan Koren iz Velenja in Alojz Antlej iz Dobja. Občasno se nam priključi pri aktivnostih v regiji tudi ambasador Samo Podgornik iz Ljubljane,« še dodaja Tatjana Škornik Tovornik.

Napovednik preventivnih dogodkov v Celju in Šentjurju

Strokovnjaki iz Območne enote NIJZ Celje bodo v sodelovanju z ambasadorji Programa Svit, Društvom za boj proti raku regije Celje, Centrom za krepitev zdravja Zdravstvenega doma Celje, Onkološkim inštitutom Ljubljana (Program Zora in Dora) in Fakulteto za zdravstvene vede v Celju v marcu in aprilu pripravili informativno svetovalne dogodke, ki bodo osredotočeni na informiranje o preprečevanju raka in zgodnjem odkrivanju ter v spodbujanje zdravega življenjskega sloga.

  • Preventivni dogodki v Citycentru Celje: preventivni dogodki bodo potekali 7. marca 2024, od 9. do 18. ure. Strokovnjaki bodo obiskovalce seznanjali  s splošnimi priporočili proti raku, ki so zapisani v Evropskem kodeksu proti raku. Udeležence bodo spodbujali, da se odzovejo v državne presejalne programe za zgodnje odkrivanje raka Zora, Dora in Svit. Izvajali bodo brezplačne meritve krvnega tlaka. Udeležencem bodo svetovali, kako se lahko vključijo v brezplačne delavnice za zdrav življenjski slog. Na učnih modelih bodo prikazovali pravilen način samopregledovanja dojk in mod. Izpostavili bodo tudi pomen cepljenja deklic in dečkov proti humanim papiloma virusom (HPV).
  • Preventivna akcija ob dnevu žena v Planetu Tuš Celje: ob mednarodnem dnevu žena bodo strokovnjaki pripravili preventivno stojnico v Planetu Tuš Celje z namenom ozaveščanja žensk o pravočasni skrbi za svoje zdravje. Preventivna stojnica bo aktivna 8. marca 2024. Od 9. do 17. ure bo potekalo informiranje o samopregledovanju dojk in mod s prikazom na učnih modelih. Poudarili bodo tudi pomen zdravega življenjskega sloga in duševnega zdravja pri preprečevanju rakavih obolenj. Od 14. do 17. ure bo predstavitev pristopov krepitve in zagotavljanja duševnega zdravja ter promocija Centra za krepitev zdravja Celje Zdravstvenega doma Celje.
  • Preventivna akcija na Sejmu Altermed / Green Vita Celje: od 15. do 17. 3. 2024, od 9. do 18. ure:
    • v petek, 15. 3. 2024 bodo poudarili teme o spanju, duševnem zdravju in programu za duševno zdravje mladih To sem jaz. Hkrati bodo strokovnjaki merili krvni tlak in vabili udeležence v preventivne delavnice. Potekala bo promocija Programov Svit, Zora in Dora.
    • v soboto, 16. 3. 2024, in v nedeljo, 17. 3. 2024, bo potekala promocija programov Svit, Zora in Dora ter informiranje o cepljenju deklic in dečkov proti HPV.
  • Dan zdravja v Celju (v mestnem jedru): v soboto, 6. 4. 2024, od 8. do 13. ure, bo potekala predstavitev presejalnega Programa Svit z napihljivim modelom debelega črevesa ter programov Zora in Dora. Predstavili bodo tudi priporočila za dobro spanje in vire pomoči na področju duševnega zdravja.
  • Teden zdravega mesta v Šentjurju (Mestni trg Šentjur): v sredo, 10. 4. 2024, od 9. do 11. ure, bo potekala promocija državnih presejalnih programov Zora, Dora in Svit z namiznim modelom debelega črevesa in predstavitev 12-ih splošnih priporočil proti raku.

Dodatne informacije:

Za dobro javno zdravje
Koronavirus

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Območna enota Ravne na Koroškem

6. Dan brez alkohola na Koroškem

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje prijavljenih virusnih črevesnih bolezni

Podrobno