Območna enota Celje

Odličen preboj programa za duševno zdravje mladih To sem jaz – po izboru OECD mednarodni primer dobre prakse

Območna enota Celje

V Celju smo 21. maja 2024 obeležili 23-letnico delovanja programa za duševno zdravje mladih To sem jaz, ki ga od ustanovitve v letu 2001 ob podpori Ministrstva za zdravje razvijamo in vodimo na Območni enoti Celje NIJZ.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 07.06.2024
Objavljeno: 21.05.2024

Na strokovnem srečanju ob visoki obletnici smo osvetlili aktualne novosti in načrtovano delo. Program, ki je prejemnik več nagrad, je v teh dneh osvojil še eno ugledno priznanje: postal je prvi slovenski program na področju duševnega zdravja, ki so ga v OECD izbrali kot mednarodni primer dobre prakse. Preverjen delovni model lahko tudi druge države članice OECD prenesejo v svoje okolje.

Program To sem jaz je kot celota usmerjen v krepitev duševnega zdravja mladih in psihične odpornosti v razvijanje veščin ter kompetenc, ki mladostnike podpirajo med odraščanjem in delujejo kot zaščita tudi v kriznih situacijah. V delovni ekipi programa vabijo šole v Sloveniji, da umestijo izvajanje programa v letni načrt za prihodnje šolsko leto, obenem pa jih pozivajo v nadaljnje sodelovanje pri promociji spletišča #Tosemjaz kot dopolnilnega vira pomoči v morebitni stiski. Najstarejša in največja spletna svetovalnica za mlade v Sloveniji, ki deluje na naslovu www.tosemjaz.net, že več generacijam mladih omogoča preprost, anonimen in brezplačen dostop do strokovnega nasveta. Edinstvena značilnost spletne svetovalnice je medinstitucionalna in interdisciplinarna mreža strokovnjakov – prostovoljcev, ki danes šteje že 100 spletnih svetovalcev. Po podatkih uredništva so mladim lani odgovorili na 3.500 vprašanj, spletno svetovalnico pa je v letu dni obiskalo več kot 200.000 uporabnikov.

 

Med programsko priročniško literaturo je mladim na voljo tudi večmedijski priročnik za samopomoč »Kaj lahko naredim, da mi bo lažje? Veščine za vsakdan in viri opore v stiski«. Priročnik je podprt s QR kodami, ki bralca vodijo do spletnih rubrik, baze zvočnega gradiva in vodenih vaj za samopomoč. V letu 2023 – slovenskem letu duševnega zdravja – je bil v sklopu nacionalne kampanje NIJZ in ob podpori Ministrstva za zdravje ter Ministrstva za vzgojo in izobraževanje predan sistemsko vsem osnovnim šolam oziroma celotni generaciji devetošolcev v Sloveniji. V štirih natisih 2021-2024 je priročnik presegel naklado 50.000 izvodov. Mladim sporoča, da je doživljanje stisk med odraščanjem pogosto prisotno, normalizira različno doživljanje in jim ponudi nekatera praktična orodja za spoprijemanje z neprijetnimi čustvi.

Za dobro javno zdravje
Območna enota Novo mesto

“Počutim se dobro”, Priročnik s pristopi za izvajanje aktivnosti na področju duševnega zdravja v vrtcih

Podrobno
Območna enota Celje

Objava publikacije o zdravju v občinah savinjske in posavske regije 2023

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno