NIJZ

Zaščitimo se pred boleznimi, ki jih prenašajo klopi

NIJZ

Pomlad je čas, ko se s prebujanjem narave na prostem odvijajo številne aktivnosti, več se tudi gibljemo v naravi. Prirodoslovni muzej Slovenije je pred dnevi poročal o nadpovprečno velikem številu klopov, vključno in predvsem takih, ki prenašajo virus klopnega meningoencefalitisa. Na NIJZ zato svetujemo, kako se lahko ustrezno zaščitimo pred klopi.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 22.04.2024
Objavljeno: 19.04.2024

Parasite hidden on green leaf and little girl foots in sandals on lawn in nature park. Tick-borne disease prevention

Slovenija sodi med države, kjer obstaja velika možnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prinašajo klopi. Pri nas je daleč najpogostejša lymska borelioza, sledi pa ji klopni meningoencefalitis (KME), proti kateremu se lahko učinkovito zaščitimo s cepljenjem. Redkejša bolezen, ki jo prenašajo klopi pri nas, je humana granulocitna anaplazmoza.

Kako preprečimo vbod klopa?

Človek dobi klopa, ko oplazi npr. grmovje in ga klop zazna s svojimi čutili. Na sprehodih in izletih v naravo se zato pred klopi zaščitimo z oblačili, pri katerih je čim več kože pokrite (dolge hlače, dolgi rokavi, zaprta obutev). Oblačila naj bodo svetle barve, da klopa na njih laže opazimo. Namažemo se z repelentom, ki odganja klope. Po vrnitvi iz narave natančno pregledamo telo, se stuširamo in umijemo glavo. Oblačila dobro skrtačimo, če so pralna, jih operemo.

 

Kako odstranimo klopa iz kože?

Če pri pregledu telesa opazimo klopa, ga čimprej previdno odstranimo. Klopa primemo s koničasto pinceto čim bližje koži in ga z enakomernim gibom izvlečemo. Če deli klopa ostanejo v koži, tudi te čim prej odstranimo. Za odstranjevanje klopov s kože ne uporabljamo olja, krem, petroleja ali drugih mazil.

Ambulante za cepljenje

Ambulante za cepljenje

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Spanje

Prekomerna dnevna zaspanost

Podrobno
Duševno zdravje

Ne molk, ampak ukrepanje

Podrobno