Nenalezljive bolezni

21 evropskih držav sodeluje v projektu skupnega ukrepanja EU JACARDI za zmanjšanje bremena bolezni srca in ožilja ter sladkorne bolezni

Nenalezljive bolezni

27. novembra 2023 se je v Rimu začel nov štiriletni projekt skupnega ukrepanja na področju bolezni srca in ožilja ter sladkorne bolezni, imenovan Joint Action on Cardiovascular Diseases and Diabetes – JACARDI. Namen te pobude, ki vključuje ministrstva, javnozdravstvene ustanove, nevladne organizacije in univerze, je pomagati državam članicam Evropske unije (EU) pri zmanjševanju bremena bolezni srca in ožilja, sladkorne bolezni ter z njimi povezanih dejavnikov tveganja na ravni posameznika in družbe.

Zadnje posodobljeno: 05.12.2023
Objavljeno: 27.11.2023

 

Skupaj se soočamo s pomembnim izzivom na področju javnega zdravja

Bolezni srca in ožilja ostajajo najpogostejši vzrok smrti v EU, saj prizadenejo približno 63 milijonov ljudi. Zelo se je povečala tudi razširjenost sladkorne bolezni, saj se je število odraslih s to boleznijo v zadnjem desetletju skoraj podvojilo in leta 2019 doseglo 32.3 milijona. Te kronične bolezni močno ogrožajo zdravje in dobro počutje posameznikov, hkrati pa obremenjujejo zdravstvene sisteme ter ovirajo socialni in gospodarski razvoj.

Koordiniran evropski odziv brez primere

JACARDI je enoten evropski odgovor na naraščajoči izziv bolezni srca in ožilja ter sladkorne bolezni. Projekt sestavlja 143 pilotnih projektov, v okviru katerih se bodo izvajale preverjene in učinkovite prakse pri zdravljenju bolezni srca in ožilja ter sladkorne bolezni. JACARDI koordinira italijanski Nacionalni inštitut za zdravje (ISS) in ga v višini 53 milijonov evrov financira Evropska komisija. Pobuda združuje 21 evropskih držav, vključno z Ukrajino, in v njej sodeluje 76 partnerjev ter več kot 300 strokovnjakov s področja javnega zdravja.

Cilji imajo trajno zapuščino

JACARDI bo preizkušal in ponujal rešitve za celotno pot bolnika, vključno s preprečevanjem, zgodnjim odkrivanjem, zdravljenjem, oskrbo in samooskrbo, da bi dosegel sledeče cilje:

  1. Povečanje zdravstvene pismenosti in ozaveščenosti o boleznih srca in ožilja ter sladkorni bolezni med splošnim prebivalstvom.
  2. Izvajanje učinkovitih primarnih preventivnih ukrepov, presejalnih pregledov in izboljšanih poti oskrbe za bolezni srca in ožilja ter sladkorne bolezni v skupinah z visokim tveganjem.
  3. Krepitev podpore pri samooskrbi in udeležbe na trgu dela za osebe z diagnozo bolezni srca in ožilja ter sladkorne bolezni.
  4. Izboljšanje razpoložljivosti, kakovosti in dostopnosti podatkov na poti bolnika.
  5. Spodbujanje enakosti pri dostopu do zdravstvenih storitev in informacij ter zagotavljanje enakih možnosti za vse, ne glede na znanje jezika, sposobnosti, starost ali življenjski položaj.

 Zaveza za bolj zdravo prihodnost

JACARDI predstavlja pomemben korak naprej v boju proti boleznim srca in ožilja ter sladkorni bolezni v Evropi. Njegov pristop daje prednost vključujočemu reševanju kompleksnih zdravstvenih izzivov in komercialnih determinantah zdravja, kulturni raznolikosti in enakosti. Projekt bo opredelil ključne družbene razsežnosti neenakosti pri boleznih srca in ožilja ter sladkorni bolezni, razvita pa bo tudi skupna metodologija za izvajanje in vrednotenje pilotnih projektov. JACARDI poudarja lokalno in mednarodno sodelovanje, izmenjavo in uporabo znanja ter podpira trajnostne prakse za učinkovite rezultate, vključno z učinkovitim sooblikovanjem znanosti in politike. Poleg tega spodbuja enakost

Slovenija se v JACARDI vključuje z delom preko 30 strokovnjakov na področju sladkorne bolezni, bolezni srca in ožilja ter strokovnjakov s področja družbenih ved, ki prihajajo iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Fakultete za družbene vede, Zdravstvene fakultete ter Katedre za družinsko medicino Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Razvili in testirali bodo intervencije, ki bodo izboljšale presejanje za sladkorno bolezen tipa 2 z vključevanjem skupnosti, vključenost oseb s sladkorno boleznijo v programe edukacije v zdravstvenih domovih ter vključenost oseb s sladkorno boleznijo v sistematični program presejanja za diabetično retinopatijo. Za osebe po akutnem koronarnem dogodku, ki obiskujejo program ambulantne kardiološke rehabilitacije, bo razvita poenotena in integrirana zdravstvenovzgojna obravnava. Na podlagi sodobnih pristopov pa bo oblikovan tudi prilagojen pristop za sistematično presejanje za odkrivanje bolezni srca in ožilja ter sladkorne bolezni. JACARDI s svojim mednarodnim okoljem ponuja slovenskim partnerjem neizčrpne možnosti sodelovanja pri iskanju in testiranju rešitev, ki bodo prilagojena slovenskemu prostoru in tudi neposredno uporabna že med projektom in tudi po njem.

Za dobro javno zdravje
Patronažno varstvo

Spremljanje obravnav v patronažnem zdravstvenem varstvu (PATR)

Podrobno
Kemijska varnost

16. posvet Kemijska varnost za vse

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno