Nenalezljive bolezni

15. nacionalna konferenca obvladovanja sladkorne bolezni 2024

Nenalezljive bolezni

Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni je danes v Ljubljani potekala 15. nacionalna konferenca o obvladovanju sladkorne bolezni, ki je združila strokovnjake, predstavnike bolnikov in širšo javnost.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 15.11.2024
Objavljeno: 14.11.2024

Konferenca je tokrat potekala pod naslovom »Nadgrajujemo programe za osebe s sladkorno boleznijo«. NIJZ ter tri fakultete – za družbene vede, medicinska in zdravstvena – namreč pod okriljem evropskega projekta Skupnega ukrepanja na področju bolezni srca in ožilja ter sladkorne bolezni, imenovanega JACARDI, pripravljajo tri pilotne projekte, ki bodo obogatili dobro delujoči Državni program obvladovanja sladkorne bolezni 2020–2030, ter tako z novimi znanji in ukrepi sistematično izboljšali oskrbo oseb s sladkorno boleznijo oziroma tistih, ki zanjo morda sploh še ne vedo. V središču pozornosti so bili torej novi pristopi, nastajajoči pilotni projekti in skupna prizadevanja za izboljšanje oskrbe in zdravljenja oseb s sladkorno boleznijo.

Državni sekretar na Ministrstvu za zdravje Iztok Kos je v uvodnem nagovoru izpostavil pomen sodelovanja vseh deležnikov, češ da skupna prizadevanja vodijo v izboljšanje programov in utečenih praks pri preprečevanju sladkorne bolezni in njeni obravnavi. »Zelo me veseli, da naša spoznanja in priporočila temeljijo na znanstvenih raziskavah in izkušnjah sodelovanja v štirih mednarodnih projektih, v katerih uspešno sodelujete slovenski strokovnjaki. Veseli me, da v okviru projektov poteka odlično interdisciplinarno povezovanje zdravstva, medicine in družboslovja, saj vemo, da poleg napredka pri zdravljenju in uvajanju medicinskih pripomočkov za zdravljenje sladkorne bolezni v ospredje stopa spoznanje, da za obvladovanje sladkorne bolezni lahko največ naredi bolnik sam, a le, če ima ustrezno znanje, motivacijo in strokovno podporo. Konferenca je po Kosovem mnenju pomembna platforma za izmenjavo znanj, izkušenj in najboljših praks, ki nas vodijo v bolj zdravo prihodnost.

Dr. Jelka Zaletel, glavna koordinatorica Državnega programa za obvladovanje sladkorne bolezni in vodja projekta JACARDI v Sloveniji, je predstavila statistične podatke za leto 2023. Ti kažejo, da se število primerov sladkorne bolezni v Sloveniji zvišuje, zato so nujni sistematičen pristop in učinkovitejši ukrepi.

»Državni program je temelj, a njegova uspešnost je odvisna od interdisciplinarnega sodelovanja, inovativnih pristopov in aktivne vloge bolnikov,« je izpostavila. Izpostavila je pomembno vlogo Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki ima v skladu z zakonodajo zelo dobro delujoč sistem zbiranja podatkov na področju sladkorne bolezni, v nadaljevanju pa predstavila pilotne projekte, s katerimi bomo okrepili Državni program obvladovanja sladkorne bolezni.

Prvi pilot je namenjen edukaciji oseb s sladkorno boleznijo in bo potekal na dveh ravneh:

  • na primarni – kjer je cilj okrepiti vključevanje oseb s sladkorno boleznijo tipa 2 v edukacijske programe in
  • na sekundarni, kjer je cilj nadgradnja strukturiranega obdukcijskega programa za osebe s sladkorno boleznijo tipa 2 v okviru projekta Skupnega ukrepanja Care4Diabetes

Cilj drugega pilotnega projekta, imenovanega »Skupaj odkrivajmo sladkorno«, je aktivirati skupnost in s tem zmanjšati število primerov neodkrite sladkorne bolezni.

Cilj tretjega pilotnega projekta pa je krepitev vključevanja oseb s sladkorno boleznijo tipa 2 v Centre za diabetično retinopatijo.

Generalna direktorica Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Tatjana Mlakar je opozorila na prizadevanja za nadgrajevanje pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki so namenjene osebam s sladkorno boleznijo, ter predstavila nekaj podatkov in statistike. Ob tem je poudarila, da ZZZS namenja tudi sredstva za preventivne programe, ki pa so v primerjavi z Evropo premalo v ospredju.

Robert Gratton, predstavnik Zveze društev diabetikov Slovenije, je v nagovoru izpostavil, da je za bolnike v Sloveniji dobro poskrbljeno, saj imajo na razpolago najnovejša zdravila, pripomočke in postopke zdravljenja sladkorne bolezni, pri čemer pa so izdatki za zdravljenje te bolezni veliki. »Pomembno je, da bolniki pridobijo znanje in podporo, da lahko sami aktivno prispevajo k obvladovanju svoje bolezni,« je poudaril.

Konferenca se je končala s pozivom k nadaljnjemu interdisciplinarnemu sodelovanju, vlaganjem v preventivo ter opolnomočenju bolnikov. Zaključki dogodka so pomemben korak k nadgradnji obstoječih programov in zagotavljanju boljše prihodnosti za osebe s sladkorno boleznijo.

Za dobro javno zdravje
Podatki

Obravnave na rehabilitaciji

Podrobno
Moje okolje

Povišane ravni delcev v zraku – priporočila za prebivalce

Podrobno
Podatki

Povpraševanje po podatkih

Podrobno