Kot je običajno za to obdobje v letu, se je začela sezona gripe. Prevladuje kroženje virusov influence tipa A, med katerimi je večina podtipa A(H1N1)pdm09. Primeri gripe se pojavljajo po vsej državi. Ne glede na to, da se je sezona gripe že začela, pa se prebivalci lahko še vedno cepijo proti gripi. Cepljenje je namreč najboljša zaščita proti gripi, predvsem pred težkim potekom, ki lahko zahteva tudi bolnišnično zdravljenje.
Cepljenje proti gripi se priporoča vsem prebivalcem in je tudi brezplačno za vse osebe z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem. Cepljenje proti gripi je treba opraviti vsako leto.
Čeprav gripa pri mladih brez kroničnih bolezni večinoma poteka z nekajdnevno vročino, z znaki obolenja dihal ter bolečinami v mišicah in sklepih, pa pri ranljivih skupinah prebivalstva lahko poteka težje, s pogostimi zapleti (kot so virusne in bakterijske pljučnice) in tudi z višjo smrtnostjo. Pri kroničnih bolnikih pride lahko tudi do poslabšanja osnovne bolezni.
Cepljenje se torej še zlasti priporoča tistim skupinam, ki imajo večje tveganje za težak potek bolezni. To so:
- starejši odrasli (osebe, stare 65 let in več),
- kronični bolniki,
- osebe z izrazito povečano telesno težo (ITM ≥40; pri otrocih ITM ≥ 95 percentil glede na starost in spol),
- majhni otroci (od 6 do 23 mesecev starosti),
- nosečnice
Več o sezonski gripi si lahko preberete na naslednji povezavi. Več o cepljenju nosečnic proti gripi in drugih cepljenjih nosečnic si lahko preberete na naslednji povezavi.
Cepljenih več kot 112.000 prebivalcev, najvišji delež med starejšimi od 80 let
Doslej se je v sezoni 2024/2025 proti gripi cepilo več kot 112.000 prebivalcev Slovenije, kar je 5,3 odstotka prebivalstva. Najvišji delež cepljenih je med starejšimi od 80 let, in sicer dobrih 18 odstotkov. Žal je to daleč od priporočila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), da se proti gripi cepi vsaj 75 odstotkov starejših odraslih.
Med regijami beležijo najvišjo precepljenost proti gripi na Koroškem, kjer se je za cepljenje odločilo 5,8 odstotka prebivalstva, in najnižjo v Jugovzhodni Sloveniji s 4,6-odstotno precepljenostjo.
Proti covidu-19 cepljen manj kot odstotek prebivalstva
Cepljenje proti covidu-19 se priporoča tistim z večjim tveganjem za težji potek bolezni, to so oskrbovanci domov za starejše občane/socialno varstvenih zavodov, posebej ranljivi kronični bolniki ter osebe, stare 65 let ali več.
Za cepljenje proti covidu-19 se je v tej sezoni doslej odločilo več kot 17.600 prebivalcev Slovenije, to je 0,8 odstotka prebivalstva. Najvišji delež precepljenih je med starejšimi od 80 let, cepilo se jih je 3,79 odstotka.
Kaj lahko še storimo za preprečevanje širjenja okužb dihal?
Pri preprečevanju okužb dihal, tudi tistih, proti katerim se ni mogoče zaščititi s cepljenjem, priporočamo tudi upoštevanje preprostih pravil: