Nalezljive bolezni

Raba insekticidov za uničevanje odraslih oblik komarjev v zunanjem okolju

Nalezljive bolezni

Prisotnost in povečano število komarjev trenutno ne opravičuje rabe navedenih biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom, da se zmanjša njihovo število.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 04.09.2024
Objavljeno: 04.09.2024

 

Insekticidov, ki bi se uporabljali v zunanjem okolju oziroma na prostem v Sloveniji ne uporabljamo zaradi vpliva na druge organizme. Ko z njimi zatiramo komarje, ne zatiramo samo komarjev, temveč tudi druge žuželke (čebele idr.). Uporaba insekticidov za uničevanje odraslih oblik komarjev v zunanjem okolju je strokovno smiselna oziroma upravičena le pri pojavu izbruha nalezljive bolezni, ki jo prenašajo komarji. Do sedaj smo v Sloveniji obravnavali posamezne primere okužb z virusom Zahodnega Nila, ki pa niso predstavljali izbruha. Za dezinsekcijo v zunanjem okolju bi se odločili ob pojavu izbruha nalezljive bolezni, ki jo prenašajo komarji.

Preventivni ukrepi

V okolju, kjer so komarji, za zmanjšanje neugodja zaradi pikov svetujemo, da se čim bolj omeji izpostavljenost komarjem in da se izvaja preventivne ukrepe v neposredni okolici, kot so: odstranjevanje posod in predmetov s stoječo vodo, pokrivanje zbiralnikov vode, izpraznitev vrtnih bazenov, ko se ne uporabljajo, pospravljanje odpadkov, ki lahko zadržujejo vodo in tako predstavljajo gojišča komarjev. Svetujemo namestitev zaščitnih mrež na okna in vrata. Pomembna je tudi osebna zaščita pred piki komarjev in sicer z obleko z dolgimi rokavi in hlačnicami med bivanjem na prostem, zlasti v času največje aktivnosti komarjev. Smiselna je uporaba repelentov, ki zmanjšajo število pikov komarjev.

Priporočila glede uporabe proizvoda Aquatain AMF

Po podatkih iz medijev so nekatere občine za zatiranje komarjev uporabljale Aquatain AMF. Proizvod Aquatain AMF ne sodi med biocide in zanj ni potrebno pridobiti dovoljenja Urada za kemikalije RS. Priporočilo Urada za kemikalije RS je, da se proizvod uporablja le na umetnih ekosistemih (lužah, umetnih jezerih, vrtnih rezervoarjih…) ter da se uporablja kontrolirano tako glede količine kot tudi načina uporabe. Priporočilo Urada za kemikalije RS je tudi, da uporabo Aquataina AMF nadzira pooblaščeni ekotoksikolog.

Glede zaščite pred piki komarjev je veliko napisanega na spletni strani NIJZ na naslednji povezavi.

Za dobro javno zdravje
Cepljenje

Program cepljenja in zaščite z zdravili

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje legioneloz v Sloveniji

Podrobno
Nalezljive bolezni

Integrirano mrežno spremljanje gripe, covid-19 in ostalih akutnih okužb dihal v sezoni 2024/2025

Podrobno