1. Kaj je RSV?
RSV je kratica za respiratorni sincicijski virus. Je zelo nalezljiv virus, s katerim se lahko okužimo večkrat tekom življenja, ne glede na starost. RSV je zelo pogost povzročitelj okužb dihal pri dojenčkih in otrocih v zgodnjem otroštvu. Približno dve tretjini dojenčkov se okužita z RSV v prvem letu življenja, do konca drugega leta pa se z RSV okuži skoraj vsak otrok. Nevarnost, da se razvije težja oblika okužbe z RSV, je še posebej prisotna pri prezgodaj rojenih otrocih, otrocih s kronično pljučno boleznijo in otrocih s hujšo prirojeno srčno napako.
Pri odraslih se okužba z RSV najpogosteje kaže kot blaga prehladna bolezen ali poteka celo brez simptomov. Večje tveganje za težji potek okužbe z RSV in zaplete (bronhitis, pljučnica) imajo starejši odrasli, še posebej tisti, ki imajo oslabljen imunski sistem ali kronične bolezni, kot so sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni ali kronične pljučne bolezni. Poleg tega lahko RSV poslabša obstoječe kronične bolezni, kot so astma, kronična obstruktivna pljučna bolezen in srčno popuščanje, kar lahko privede do resnih in potencialno življenjsko nevarnih zapletov.
Okužbe z RSV se v državah z zmernim podnebjem najpogosteje pojavljajo od jeseni do pomladi.
2. Ali je RSV zlahka prenosljiv?
Da, RSV je zlahka prenosljiv. Ta zelo pogost virus se širi s telesnim stikom (z dotikom, s poljubljanjem, z rokovanjem) z okuženo osebo. Klice se širijo tudi po zraku pri kašljanju ali kihanju. Poleg tega lahko virus RSV preživi več ur – na pultu v trgovini ali na uporabljenem robčku.
Okužba z RSV je zelo pogosta tam, kjer je veliko ljudi, na primer v vrtcih, trgovskih centrih. Oseba je lahko izpostavljena virusu in ga nevede prenese na druge. Zato je zelo pomembno, da z ustreznimi ukrepi preprečite okužbo z RSV, še zlasti pri osebah z večjim tveganjem za težji potek bolezni.
3. Pri katerih otrocih je večja nevarnost težjega poteka okužbe z RSV?
Pri večini dojenčkov RSV povzroči blag prehlad. Toda v določenih primerih – tudi pri prezgodaj rojenih otrocih, otrocih s kronično pljučno boleznijo in otrocih s hujšo prirojeno srčno napako – lahko RSV povzroči okužbo pljuč. Taki dojenčki lahko hudo zbolijo.
Prezgodaj rojeni otroci
Prezgodaj rojeni otroci so izpostavljeni večjemu tveganju za hujšo obliko okužbe z RSV, ker dihala in imunski sistem takih otrok ob rojstvu niso dozorela.
Bronhopulmonalna displazija
Bronhopulmonalna displazija (BPD) je najpogostejša pri nedonošenčkih, ki so bili rojeni mnogo prezgodaj in so dlje časa potrebovali umetno predihavanje in/ali visoko koncentracijo kisika.
Znaki bronhopulmonalne displazije vključujejo:
- potrebo po dodatnem kisiku,
- oteženo, hitrejše dihanje,
- značilne spremembe na rentgenski sliki pljuč.
Prirojena srčna napaka
Poznamo več različnih vrst prirojenih srčnih napak. Nekatere oblike močno povečajo tveganje za razvoj hude oblike bolezni pri okužbi z RSV. Če ima vaš otrok prirojeno srčno napako, prosite zdravnika za podrobnejše informacije.
4. Kakšni so znaki okužbe z RSV?
Znaki okužbe z RSV se lahko sprva kažejo kot prehlad in lahko vključujejo:
- zvišano telesno temperaturo,
- voden izcedek iz nosu,
- druge znake prehlada.
Znaki se lahko poslabšajo, ko se virus razširi v pljuča, in se kažejo kot:
- suh, dražeč kašelj,
- težko dihanje,
- sopenje ali piskajoče dihanje,
- hitro dihanje,
- pomodrevanje,
- daljši dihalni premori.
5. Kako zmanjšamo nevarnost okužbe z RSV?
Nevarnost okužb z RSV zmanjšujemo z izvajanjem ukrepov za preprečevanje okužb dihal, ki so navedeni na naslednji povezavi: https://nijz.si/nalezljive-bolezni/kako-zmanjsamo-moznost-okuzbe-dihal/
Starši lahko z nekaj ukrepi pomagate zmanjšati tveganje za okužbo dojenčka z RSV, tako doma kot zunaj doma;
- Preden primete otroka, si roke umijte s toplo vodo in z milom.
- Če ste prehlajeni ali imate vročino, morate vedeti, da lahko s poljubljanjem dojenčka okužite z RSV. Dojenčka zato raje samo nežno objemite ali ga pobožajte po glavi.
- Če so sorojenci prehlajeni ali imajo vročino, pazite, da se dojenčku ne približajo.
- Pazite, da se ljudje z znaki prehlada ali vročino ne približajo otroku.
- Otroka ne jemljite s seboj tja, kjer je veliko ljudi (v vrtce, nakupovalna središča, na velika družinska srečanja …).
- Če imate doma novorojenčka, je priporočljivo, da starejši sorojenec ne obiskuje vrtca, saj lahko prinese RSV domov.
- Do 2. meseca otrokove starosti odsvetujemo obiske.
V bližini otroka ne kadite. Prepovejte kajenje v hiši.
Za preprečevanje okužb z RSV je na voljo tudi cepljenje. Cepljenje nosečnic je najboljši način za preprečevanje okužb z RSV pri dojenčkih.
6. Komu se priporoča cepljenje proti RSV?
Cepljenje proti RSV se priporoča nosečnicam in osebam, starim 60 let in več. Za ti dve skupini prebivalstva je tudi registrirano cepivo, s katerim cepimo proti RSV v Sloveniji.
Cepljenje nosečnic proti RSV se priporoča od 24. do vključno 36. tedna nosečnosti (to pomeni od 24 tednov in 0 dni do 36 tednov in 6 dni). To je obdobje, ko se lahko razvije dovolj protiteles, ki se prenesejo z matere na plod in nudijo zaščito otroka po rojstvu. S cepljenjem proti RSV torej nosečnica zaščiti svojega otroka v prvih mesecih življenja, ko je najbolj ranljiv.
Cepljenje proti RSV je priporočljivo tudi za osebe, stare 60 let in več, saj učinkovito preprečuje okužbo spodnjih dihal – bronhitis in pljučnico – in zmanjša možnost, da bo oseba potrebovala bolnišnično zdravljenje.
Za nosečnice je cepljenje proti RSV brezplačno, za starejše od 60 let pa je samoplačniško. Pri obeh skupinah se cepljenje opravi z enim odmerkom cepiva proti RSV. Zaenkrat še ni priporočil za ponovno cepljenje ob naslednji nosečnosti.
Cepljenje se lahko opravi pri izbranem osebnem zdravniku ali drugem zdravniku (npr. nekaterih ginekologih, ambulantah za cepljenje v nekaterih zdravstvenih ustanovah). Cepljenje izvajajo tudi ambulante za cepljenje NIJZ.