Nalezljive bolezni

Covid-19, gripa, prehlad – kako ukrepati, če zbolimo?

Nalezljive bolezni

Nekateri virusi, ki povzročajo okužbe dihal, kot denimo covid-19 in rinovirusi že krožijo, za druge je pričakovati, da bodo začeli v prihodnjih tednih in mesecih. Pripravili smo nekaj napotkov, kako ukrepati, če smo zboleli z bolezenskimi znaki, ki nakazujejo bodisi gripo, covid-19 ali prehlad.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 23.10.2024
Objavljeno: 23.10.2024

Ostanite doma in preprečite prenos okužbe

Če ste zboleli z znaki okužbe dihal – vročina, kašelj, bolečine v žrelu, glavobol itd. –, vam svetujemo, da ostanete doma, počivate in se izogibate stikom z drugimi osebami. Zlasti se izogibajte stikom z ranljivimi skupinami. To so dojenčki, nosečnice, starejši in kronični bolniki. S tem boste preprečili, da bi svojo okužbo širili na druge, pri katerih pa lahko bolezen poteka resneje. Če to ni mogoče, svetujemo, da uporabljate obrazno zaščitno masko.

Vzdržujte medosebno razdaljo – priporočamo, da se držite vsaj 1,5 m stran od drugih oseb – največkrat se okužbe prenesejo iz oseb v bližini.

 

Če ste zboleli, je priporočljivo, da veliko počivate in pijete zadostne količine tekočin. Če se vam zdravstveno stanje poslabša, se posvetujte z izbranim osebnim zdravnikom.

Prezračevanje prostorov, higiena kašlja in čiščenje površin

Če ste zboleli, pogosto prezračite prostore, kjer se zadržujete, da zmanjšate količino virusov v zraku. Pogosto si umijte ali razkužite roke, ki ste ji ob kihanju in kašljanju onesnažili s kužnimi izločki dihal. Izogibajte se dotikanju oči, nosu in ustnih sluznic.

Dosledno kašljajte in kihajte v rokav ali papirnat robček za enkratno uporabo, da zamejite širjenje virusov v prostoru. S kihanjem in kašljanjem v rokav bodo vaše roke ostale čiste in virusov ne boste zanesli na površine v vaši okolici. Če kihate ali kašljate v papirnat robček, ga po uporabi zavrzite in si nato umijte ali razkužite roke. Poleg tega pa poskrbite za čiščenje površin in predmetov.

 

 

 

 

Če ste prehlajeni ali prebolevate akutno okužbo dihal, ne hodite na obiske v bolnišnico in v okolja, kjer so novorojenčki, dojenčki ali starejši odrasli in kronični bolniki, saj obstaja precejšnje tveganje za prenos okužbe na ranljive osebe in njihove družinske člane.

Ali imam covid-19, gripo ali prehlad?

Na podlagi simptomov in znakov je običajno težko razlikovati med okužbami dihal, ki jih povzročajo različni povzročitelji. A vendarle obstajajo določene razlike med simptomi in njihovo pogostnostjo pri posameznih okužbah. Več o tem si lahko preberete v spodnji infografiki.

 

Testiranje na covid-19 – da ali ne?

Če želite, se lahko ob prehladnih znakih oz. znakih okužbe dihal samotestirate s hitrim testom na okužbo z virusom SARS-CoV-2. Če je hitri test pozitiven, se o nadaljnjih korakih po potrebi posvetujte s svojim izbranim osebnim zdravnikom.

Morebitna druga testiranja in preglede krvi določi vaš izbrani osebni zdravnik,  da vam predpiše ustrezno zdravljenje in po potrebi uredi bolniški stalež.

Kako ukrepati, če zbolimo za covidom-19?

Okužbo z virusom SARS-CoV-2 v skladu s strokovnimi smernicami obravnavamo enako kot druge okužbe dihal. Bolnikom se svetuje, da ostanejo doma, počivajo, pijejo zadostne količine tekočine. V primeru povišane telesne temperature lahko vzamejo zdravila za zniževanje temperature. Po potrebi naj se posvetujejo z izbranim osebnim zdravnikom.

Zaščitne maske da ali ne?

Uporabo obrazne zaščitne maske svetujemo osebam, ki kažejo simptome ali znake okužbe dihal. Priporočljivo pa je tudi za osebe, ki spadajo med ranljive skupine prebivalstva in v okoljih, v katerih je hkrati prisotnih veliko ljudi oziroma v prostorih, ki so zaprti ter slabo prezračeni.

 

Najboljša je preventiva – cepljenje in zdrav življenjski slog

Najbolj priporočljivo pa je, da naredite vse, kar je v vaši moči, da preprečite, da bi sploh zboleli. Med pomembnimi preventivnimi ukrepi, s katerimi lahko preprečimo oziroma zmanjšamo možnost, da bi zboleli, je cepljenje.

Cepljenje proti gripi priporočamo vsem prebivalcem, ki želijo sebe in svoje bližnje zaščititi pred boleznijo, še zlasti skupinam z večjim tveganjem za težek potek bolezni. Nekaterim prebivalcem pa se priporočajo tudi druga cepljenja, kot so cepljenje proti covidu-19, proti pnevmokoknim okužbam in proti respiratornemu sincicijskemu virusu (RSV).

Cepljenje je namreč najbolj učinkovit, varen in preprost način preprečevanja bolezni in njenih posledic.

Več o zaščiti in priporočenih cepljenjih v sezoni okužb dihal, si lahko preberete na naslednji povezavi.

V vsakem primeru pa je priporočljiv zdrav način življenja. Ta obsega vsakodnevno gibanje, če je le možno na svežem zraku. Če ni časa za sprehod v naravi, vsaj del poti med domom in vrtcem, šolo, službo ali ob manjšem nakupu v trgovini prehodite peš. Še bolj koristen je vsakodneven krajši sprehod v naravi in kakršenkoli šport, ki zboljšuje splošno telesno pripravljenost in s tem krepi vaš imunski sistem.

Prehrana naj bo uravnotežena in dovolj bogata z vitamini, ki jih zaužijete v sadju in zelenjavi. Ni dokazov, da prehranski dodatki, ki vsebujejo večje od priporočenih količin vitaminov ali mineralov, dejansko zmanjšujejo tveganje za gripo ali drugo akutno okužbo dihal.

Priporočeno je tudi, da opustite kajenje. Kajenje poškoduje obrambo dihal pred okužbami, saj slabi gibljivost drobnih migetalk na površini celic dihal, ki omogočajo odstranjevanje sluzi in delcev. Dihala kadilcev so bolj podvržena akutnim okužbam, ki so dolgotrajnejše in dodatno poslabšajo dihalno funkcijo kadilca.

Za dobro javno zdravje
Območna enota Murska Sobota

Zimska gibanica 2025 – vabilo k sodelovanju

Podrobno
Duševno zdravje

V Celju je začela pilotno delovati mreža mladih prostovoljcev Pravi prijatelj

Podrobno
Območna enota Maribor

Čist zrak za zdravje

Podrobno