Zrak

Požari in vplivi na zdravje

Zrak

Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju. Plinom in delcem, ki nastajajo pri požaru, smo neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje pa lahko tudi preko hrane in vode.

Zadnje posodobljeno: 02.07.2025
Objavljeno: 12.06.2025

 

Z vdihavanjem ali zaužitjem te snovi vstopijo v naš organizem in lahko škodljivo vplivajo na naše zdravje. Posledice na zdravju se ne pojavijo vedno, pojav in resnost sta odvisna od trajanja izpostavljenosti, narave onesnaževal in njhove koncentracije v dimu oziroma zraku ter od občutljivosti posameznika. V kolikor se pojavijo posledice, ni nujno, da se pojavijo v enaki meri pri vseh izpostavljenih osebah.

Še posebej so ogroženi dojenčki in otroci, nosečnice, starejši, ljudje z boleznimi srca in ožilja, ljudje z boleznimi  dihal (astmo, kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) in bolniki z drugimi kroničnimi pljučnimi boleznimi), sladkorni bolniki.

Ukrepanje je enako pri vseh vrstah požarov, zato podajamo splošna priporočila za ravnanje ob izpostavljenosti dimu požara, ki jih najdete na povezavi Napotki prebivalcem ob izpostavljenosti dimu požara.

V dokumentu Ravnanje ob požarih v naravi – Priporočila za prebivalce pa je podanih več pristopov za zmanjšanje izpostavljenosti dimu, ki se sprošča ob požaru v naravi.

Strokovni članek v reviji Javno zdravje, avtorice: Simona Perčič, Majda Pohar, Viviana Golja (NIJZ): Škodljive snovi, ki nastajajo pri požarih in njihovi učinki na zdravje 

Pogosta vprašanja in odgovori

Za dobro javno zdravje
Moje okolje

Napotki prebivalcem za ravnanje v vročih dneh

Podrobno
Duševno zdravje

Raziskava SI-PANDA 2024/2025 – Vedenjska perspektiva in zdravje

Podrobno
Nalezljive bolezni

Mesečno spremljanje prijavljenih nalezljivih bolezni

Podrobno

Išči