Vročinski valovi in zdravje prebivalcev
V reviji Zdravniški vestnik je bila pred kratkim objavljena raziskava "Povezanost med vročinskimi valovi in obiski na Internistični prvi pomoči Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana v obdobju 2013–2017".
V reviji Zdravniški vestnik je bila pred kratkim objavljena raziskava "Povezanost med vročinskimi valovi in obiski na Internistični prvi pomoči Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana v obdobju 2013–2017".
Študija, ki so jo izvedli raziskovalci Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Agencije Republike Slovenije za okolje in Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, (Simona Perčič, Ana Hojs, Majda Pohar, Katarina Bitenc, Anže Medved, Vladimira Lampič, Hugon Možina) je proučevala vpliv vročinskih valov na obiske Internistične prve pomoči v UKC v Ljubljani.
Vročinske valove uvrščamo med naravne nesreče zaradi podnebnih sprememb v številnih predelih sveta.
Rezultati raziskave so pokazali, da število obiskov na urgenci zaradi vseh vzrokov bolezni skupaj v času vročinskih valov v vseh opazovanih letih ne naraste statistično značilno. Opazili smo celo pojav zaščitne statistično značilne povezanosti med vročinskimi valovi in obiski na urgenci. To pomeni, da je bilo takrat v obdobju vročinskih valov manj obiskov kot v obdobju brez vročinskih valov. To se je zgodilo v letih 2015 in 2017 za oba spola (za srčno-žilne bolezni) in v letu 2016 za moške (za srčno-žilne bolezni) ter v letu 2015 za bolezni dihal. Statistično značilno povezanost med vročinskimi valovi in povečanim številom obiskov smo ugotovili za endokrine bolezni v letu 2013.
Posebej smo opazovali bolezni, povezane s toploto. To so bolezni, ki nastanejo kot posledica velike toplotne obremenitve, kot so npr.: dehidracija, motnje v ravnotežju elektrolitov, vročinska kap. Znano je, da se število obiskov urgence zaradi bolezni, povezanih s toploto, poveča z naraščajočo izpostavljenostjo toploti. Analiza petletnega časovnega niza je pokazala statistično značilno povezanost z več obiski zaradi bolezni, povezanih s toploto, v času vročinskih valov – za 38 % v petih opazovanih letih.
Javnozdravstveni ukrepi, ki jih priporočamo in se izvajajo med vročinskimi valovi, lahko pomagajo stabilizirati število obiskov na urgentnem oddelku, vendar so potrebne nadaljnje raziskave za oceno vpliva ukrepov.
Rezultati študije so pomembni za razumevanje vpliva ekstremnih vremenskih pojavov na zdravje prebivalcev. Podatki lahko pomagajo pri načrtovanju ukrepov za zaščito ranljivih skupin prebivalstva v času podnebnih sprememb, ki prinašajo vse pogostejše vročinske valove.
Celoten članek je dosegljiv na naslednji povezavi.