UV sevanje in radon

Odnos do zagorelosti in obiskovanja solarijev med dijaki

UV sevanje in radon

Število novih primerov raka kože v zadnjih desetletjih narašča tako v Sloveniji kot drugod po svetu. Glavni dejavnik tveganja za razvoj kožnega raka je izpostavljanje UV sevanju, bodisi naravnega bodisi umetnega izvora. Sončne opekline v otroštvu so dokazano dejavnik tveganja za pojav melanoma v kasnejših letih. S preventivnim zaščitnim delovanjem je treba začeti že v najzgodnejšem otroštvu.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 08.05.2024
Objavljeno: 10.05.2024

V sklopu naših preventivnih aktivnosti na področju varovanja zdravja prebivalcev Slovenije pred škodljivim delovanjem UV sevanja smo izvedli spletno anketo med srednješolci, s katero smo želeli ugotoviti, kakšen je odnos dijakov srednjih šol do zagorelosti in uporabe solarijev.

K sodelovanju smo povabili dijake 3. in 4. letnikov vseh srednjih šol v Sloveniji. Spletno anketo smo izvedli v obdobju od februarja do aprila 2023, vprašalnik smo pripravili s pomočjo odprtokodne aplikacije 1KA, ki omogoča storitev spletnega anketiranja. Ustrezno izpolnjenih je bilo 2751 anket. Anketo je izpolnilo več deklet kot fantov.
Dijaki se zavedajo občutljivosti svoje kože ob izpostavljanju UV sevanju. So pa slabo seznanjeni z možnimi škodljivimi učinki izpostavljanja UV sevanju, tudi z dejstvom, da se v Sloveniji obisk solarija mlajšim od 18 let odsvetuje.

Ključne ugotovitve:

  • Dijaki so slabo seznanjeni z možnimi škodljivimi učinki izpostavljanja UV sevanju, tudi z dejstvom, da se v Sloveniji obisk solarija mlajšim od 18 let odsvetuje.
  • Dijakom je najbolj všeč zagorela, po sončenju porjavela polt (63%).
  • Dobra četrtina dijakov se soncu izpostavlja namerno (se sončijo), pri tem je delež deklet statistično značilno večji.
  • Da se zaščitijo vedno, ko so izpostavljeni soncu (namerno ali nenamerno), se je opredelilo manj kot tretjina dijakov.
  • Dijaki slabo izvajajo ukrepe za zaščito pred soncem.
  • Solarij so do izvedbe ankete vsaj enkrat obiskali 4 % anketiranih dijakov, pri prvem obisku jih je bilo 78 % mladoletnih.

Na podlagi rezultatov izvedene spletne ankete zaključujemo, da je treba osveščanje mladostnikov o preventivnih načelih zaščite pred UV sevanjem ohraniti in okrepiti.

Za dobro javno zdravje
Območna enota Celje

Stari grad v Celju in krožišče v Laškem sijala v turkizni barvi

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje lymske borelioze in klopnega meningoencefalitisa

Podrobno
Območna enota Kranj

Gorenjska v znamenju duševnega zdravja 2024

Podrobno