Mednarodna agencija za raziskavo raka (IARC), ki deluje pri Svetovni zdravstveni organizaciji, je leta 2015 objavila, da je glifosat razvrstila v 2A skupino rakotvornosti. To pomeni, da je glifosat verjetno rakotvoren za človeka. Odločitev je bila presenetljiva, saj je glifosat veljal za herbicid z relativno majhno nevarnostjo za zdravje ljudi. Kot smo že navedli, je v zvezi z učinki na zdravje ljudi razvrščen kot dražilen, z možnostjo hudih poškodb oči, kar je s pravilno uporabo zaščitnih sredstev možno preprečiti.
Strokovnjaki IARC so svojo odločitev sprejeli po pregledu epidemioloških, eksperimentalnih in mehanističnih študij. Po objavi IARCove odločitve smo študije ponovno pregledali tudi strokovnjaki v posameznih državah članicah, ki sodelujemo pri presojah v predregistracijskem postopku. V epidemioloških študijah je bilo ugotovljeno nekoliko povečano tveganje za razvoj ne Hodgkinovega limfona (NHL) – vrsta raka krvotvornih organov in bezgavk, multiplega mieloma in glioma. Tveganje je bilo blago povečano v posameznih študijah kot tudi v meta-analizi vseh študij za NHL. Vendar z epidemiološkimi študijami po navadi ugotavljamo povezavo med izpostavljenostjo in učinkom, le redko pa je možno z epidemiološkim študijami dokazati vzročnost. Ključna pomanjkljivost obravnavanih epidemioloških študij je dejstvo, da so bili sodelujoči izpostavljeni več sredstvom za zaščito rastlin in da so bili izpostavljeni pripravkom, ki vedno vsebujejo tudi dodatke in nečistote, tako da v takih primerih učinka ne moremo pripisati samo eni snovi, v konkretnem primeru glifosatu. Podatki epidemioloških študij, na podlagi katerih je IARC sprejel svojo odločitev, so omenjeni, in za enkrat ne zadoščajo za razvrstitev glifosata kot rakotvornega, saj ni možno z zadostno gotovostjo izključiti naključja in vpliva drugih morebitnih dejavnikov vpliva.
Pri zadnji presoji je skupina držav poročevalk ponovno pregledala in ocenila že predhodno pregledane študije na poskusnih živalih in preučila epidemiološke podatke o učinkih na človeško zdravje. Skupaj je bilo torej upoštevanih šest študij rakotvornosti na podganah in pet študij na miših. V oceno je bilo vključenih tudi veliko epidemioloških študij (študije primer kontrola, kohortne študije, združena analiza več študij primer kontrola in meta analize epidemioloških študij. Pri obravnavi rakotvornosti glifosata na EFSA je pregled in oceno razpoložljivih podatkov pripravila tudi skupina neodvisnih strokovnjakov, ki jo je EFSA imenovala v ta namen. Na podlagi vseh razpoložljivih podatkov in upoštevajoč težo dokazov je EFSA zaključila, da glifosat ni rakotvoren.
Rakotvornost glifosata je neodvisno predhodno presojal odbor za oceno tveganja (RAC- Risk Assessment Committee) na ECHA. Na podlagi razpoložljivih podatkov so zaključili, da glifosat ne izpolnjuje kriterijev za razvrstitev kot rakotvoren.