Mediji

Fletno poletno z NIJZ

Mediji

Poletje je čas, ko se narava prebuja v vsej svoji lepoti, ljudje pa iščemo priložnosti za sprostitev, zabavo in skrb za zdravje. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) smo za vas pripravili serijo poletnih prispevkov pod naslovom "Fletno poletno z NIJZ". V seriji bo objavljenih 10 pogovorov s strokovnjaki NIJZ o tematikah, s katerimi želimo prispevati k vašemu zdravju in dobremu počutju v poletnih mesecih.

Zadnje posodobljeno: 08.07.2024
Objavljeno: 08.07.2024

 

V okviru prispevkov “Fletno poletno” bomo z vami delili uporabne nasvete, zanimive informacije in priporočila, ki vam bodo pomagala uživati poletje na zdrav in prijeten način.

Naš cilj je, da vam ponudimo praktične napotke za:

  • Ohranjanje zdravja in dobrega počutja: Kako poskrbeti za zdrav življenjski slog, pravilno prehrano ter zadostno in varno gibanje med poletnimi meseci.
  • Varno uživanje na prostem: Pomembne informacije o zaščiti pred soncem, varni spolnosti, pravilni hidraciji, preprečevanju poškodb med poletnimi aktivnostmi in prvi pomoči.
  • Duševno zdravje in sprostitev: Nasveti za sproščanje, zmanjšanje stresa in skrb za duševno zdravje med poletjem.
  • Zanimive aktivnosti za vso družino: Ideje za zabavne, varne in zdrave dejavnosti, ki jih lahko počnete sami ali v družbi svojih najbližjih.

Vabimo vas, da nas spremljate na naši spletni strani in družbenih omrežjih, kjer bomo redno objavljali prispevke. Verjamemo, da vam bodo naši nasveti in informacije koristili ter pripomogli k še bolj »fletnemu« in zdravemu poletju.


#1

Bonia Miljavac: Preden se namočimo v reki ali jezeru, preverimo kakovost vode

V poletnem času več časa preživimo na prostem, kar je dobrodošlo, a to lahko prinaša tudi določena zdravstvena tveganja. Bonia Miljavac s Centra za zdravstveno ekologijo NIJZ opozarja na povišane koncentracije ozona, ki so pogostejše prav poleti, zlasti med 13. in 17. uro. Ozon vdihujemo z zrakom, zato najbolj prizadene dihala. Škodljiv je zlasti za majhne otroke, starejše in kronične bolnike, denimo bolnike s kronično obstruktivno pljučno boleznijo ali astmo – tem se ob povečanem ozonu zdravstveno stanje lahko poslabša. Kako se izognemo škodljivim učinkom in kakšne posledice pušča dolgotrajno izpostavljanje ozonu?

Ko je vroče, pa se tudi radi ohladimo bodisi v rekah, jezerih ali bajerjih. Kako vemo, da je voda na tistem mestu ustrezna za kopanje? Posledice kopanja v površinskih vodah, ki so oporečne, so predvsem prebavne težave – driske in bruhanje, saj nam voda med kopanjem zaide v usta. Zato če se kopamo na mestih, kjer ni table, ki bi potrjevala neoporečnost kopalne vode, vsaj držimo zaprta usta, po kopanju pa se dobro oprhamo. Bonia Miljavac je podala tudi praktične nasvete, kako se učinkovito zaščiti pred mrčesom, zlasti komarji, pa tudi, kako ukrepati, če nas piči kača.

 


Za dobro javno zdravje
Mediji

Fletno poletno z NIJZ

Podrobno
Podatki

Vzgoja za zdravje skupin (VZSK)

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje lymske borelioze in klopnega meningoencefalitisa

Podrobno