Prepovedane droge

Mednarodni dan ozaveščanja o predoziranju

Prepovedane droge

Mednarodni dan ozaveščanja o predoziranju, ki vsako leto poteka 31. avgusta, je največja kampanja za zmanjševanje predoziranj na svetu. Poudarja pomembnost spomina in žalovanja družin in prijateljev za umrlimi zaradi predoziranja ter pomembnost odpravljanja stigme.

Zadnje posodobljeno: 02.09.2024
Objavljeno: 30.08.2024

Z letošnjim sloganom »Skupaj zmoremo« poudarja moč delovanja skupnosti.

Preventiva pri predoziranju je usmerjena na dve ravni:

Smrt zaradi predoziranja z opioidi običajno ne nastopi takoj, temveč v dveh do treh urah. V veliko primerih predoziranja z opioidi so prisotne tudi druge osebe, kot na primer družinski člani, vrstniki, ali pa osebe, ki v okviru svojega dela prihajajo v stik z ljudmi, ki jemljejo opioide. Hkrati se več kot polovica predoziranj zgodi doma. Zato bi lahko večja dostopnost  naloksona za osebe, ki bodo verjetneje priča predoziranju z opioidi, zmanjšala število smrti zaradi predoziranja z opioidi. V Sloveniji je nazalni nalokson (v obliki pršila za nos)  registriran ter od marca 2021 dostopen v vseh Centrih za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti od prepovedanih drog in lekarnah, ki centre oskrbujejo z zdravili. Dostopen je tudi na beli, samoplačniški recept.

 

Prepoznavanje predoziranja z opioidi ter pravilno in hitro ukrepanje sta ključnega pomena za reševanje življenj

Če pri osebi opazite znake morebitnega predoziranja opioida (predvsem, če posumite, da je vzel drogo – npr. zaradi vbodnih ran po telesu), je nujno, da vedno pokličete nujno
medicinsko pomoč (telefonska številka 112). Do prihoda reševalcev pa lahko izvajate nekaj ukrepov, ki lahko rešijo življenje.

Nezavest in/ali srčni zastoj zaradi predoziranja z opioidi spoznamo po 3 simptomih, ki jih imenujemo triada opioidnega predoziranja:

 

Osnovi prikaz ukrepanja pri predoziranja z opioidi

Za dobro javno zdravje
Programi

Mestna občina Koper je gostila letno nacionalno srečanje članic slovenske mreže Zdravih mest

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje respiratornega sincicijskega virusa (RSV)

Podrobno
Nalezljive bolezni

Integrirano mrežno spremljanje gripe, covid-19 in ostalih akutnih okužb dihal v sezoni 2024/2025

Podrobno