Projekti

Recenzija: Projekt SiNCP – Slovenian National Contact Point

Projekti

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 26.03.2024
Objavljeno: 05.02.2024

Cilj projekta SiNCP je bil sistematično pripraviti, testirati, implementirati in upravljati čezmejno storitev, ki omogoča čezmejno izmenjavo eReceptov in Povzetkov podatkov o pacientu prek Nacionalne kontaktne točke za eZdravje (NCPeH – National Contact Point for eHealth). Vzpostavljeni sistem SiNCP je bil integriran v obstoječo nacionalno infrastrukturo eZdravja, pri čemer je sledil uveljavljenim tehnološkim standardom in najboljšim praksam na področju kakovosti in varnosti.

Storitev SiNCP deluje kot centraliziran mehanizem za čezmejno izmenjavo eReceptov in Povzetkov podatkov o pacientu. Povezuje se v čezmejno informacijsko infrastrukturo eZdravja (eHDSI), ki deluje z institucionalno podporo in pod nadzorom pristojnih organov EU, kot so Mreža eZdravja (eHealth Network) in Operativni upravni odbor eZdravja (eHOMB). Pobuda Evropske komisije na področju čezmejne izmenjave zdravstvenih dokumentov in podatkov, v katero sodi tudi projekt SiNCP, razširja spekter zdravstvenih storitev, ki so na voljo evropskim državljanom ob obisku Republike Slovenije, kar je v skladu z Direktivo 2011/24/EU. Hkrati projekt SINCP naslavlja tudi potrebe slovenskih državljanov po zdravstvenih informacijah med potovanjem po evropskih državah.

Zahvaljujoč izvedbi projekta SiNCP se Republika Slovenija pridružuje skupini držav, ki omogočajo čezmejno izmenjavo eReceptov in Povzetkov podatkov o pacientu. Projekt SiNCP bo v prihodnosti imel ključno vlogo pri doseganju pomembnih ciljev na področju javnega zdravja v Sloveniji in EU:

  • Izboljšanje čezmejne zdravstvene obravnave z zagotavljanjem varnega dostopa do informacij o zdravju pacienta v evropskih zdravstvenih sistemih, s poudarkom na izmenjavi eReceptov in Povzetkov podatkov o pacientu.
  • Izboljšanje varnosti pacientov z zmanjševanjem strokovnih napak in zagotavljanjem pravočasnega dostopa do informacij o zdravju pacienta, tudi ko so pacienti v tujini.
  • Zagotovitev življenjsko pomembnih informacij med nujnimi zdravstvenimi obravnavami v tujini, s čimer se zvišuje kakovost zdravstvene obravnave in zmanjšuje obseg nepotrebnih diagnostičnih postopkov.

Projekt SiNCP predstavlja uspešno nadaljevanje razvoja na področju eZdravja v Sloveniji. Poleg ostalih že obstoječih rešitev eZdravje, ki se odlikujejo po tehnološki dovršenosti in uporabnosti (kar potrjujejo evalvacije s strani nacionalnih in mednarodnih inštitucij), je projekt SiNCP prinesel velik napredek tudi na področju čezmejne zdravstvene obravnave slovenskih in pacientov iz EU. V okviru Projekta SiNCP so bili naslovljeni nekateri ključni cilji digitalizacije zdravstvenega varstva v EU in čezmejne obravnave pacientov, in sicer dostop do zdravstvenih informacij pacientov v evropskih sistemih zdravstvenega varstva, z začetnim poudarkom na izmenjavi eReceptov in Povzetkov podatkov o pacientu. Cilji projekta SiNCP so skladni s slovensko strategijo digitalizacije zdravstva in drugimi aktualnimi nacionalnimi strateškimi dokumenti na področju zdravstva v Sloveniji. Celoten proces priprave in izvedbe projekta SiNCP je bil po eni strani zelo zahteven, po drugi strani pa zelo poučen, saj je razkril vso kompleksnost razvoja čezmejnih projektov digitalizacije v tako heterogenem in občutljivem okolju kot je zdravstveni sistem.

Informacije v zvezi s promocijo projekta SiNCP so bile preko različnih kanalov široko komunicirane z deležniki, kot so pacienti, Ministrstvo za zdravje, splošna javnost, zdravstveni delavci in druge relevantne institucije iz zdravstvenega sistema. Celovitejše aktivnosti za diseminacijo in komuniciranje, vključno s podrobnimi informacijami in smernicami za uporabo čezmejnih storitev, bodo sprožene po nacionalni uvedbi rezultatov projekta SiNCP v vsakdanjo rabo.

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Spanje

Prekomerna dnevna zaspanost

Podrobno
Duševno zdravje

Ne molk, ampak ukrepanje

Podrobno