Prisotnost živega srebra v pitni vodi na območju Občine Idrija (V1-2319)
The presence of mercury in drinking water in the area of the Municipality of Idrija (V1-2319)
The presence of mercury in drinking water in the area of the Municipality of Idrija (V1-2319)
Projekt bo prispeval k raziskovanju pojavnosti Hg v pitni vodi na območju Občine Idrija in razumevanju virov tega onesnaženja. Na podlagi pridobljenih podatkov bo izdelana ocena tveganja za zdravje ljudi, ki bo prav tako podlaga za oblikovanje strategij za zmanjšanje izpostavljenosti Hg pri prebivalcih Občine Idrija.
Povezava na projektno skupino SICRIS na naslednji povezavi.
Projekt je zasnovan kot celovita študija, ki se osredotoča na pridobivanje podatkov o koncentraciji živega srebra (Hg) v pitni vodi ter ocenjevanje tveganja za prebivalce na tem območju.
Projekt sestavlja šest delovnih sklopov:
DS 1 Pridobivanje reprezentativnih podatkov o prisotnosti živega srebra (Hg).
DS 2 Izdelava baze obstoječih podatkov o živem srebru (Hg) na območju Idrije.
DS 3 Viri živega srebra (Hg) v pitni vodi.
DS 4 Ocena tveganja, v katerem bomo izdelali oceno tveganja za uporabnike pitne vode glede na pridobljene podatke (vodi NIJZ).
DS 5 Priporočila za zmanjšanje prisotnosti živega srebra (Hg) v pitni vodi (NIJZ sodeluje).
DS 6 Rezultati in diseminacija.
Projekt bo prispeval k raziskovanju pojavnosti živega srebra (Hg) v pitni vodi in razumevanju virov njegove prisotnosti. Z izvajanjem enoletnega spremljanja, vzorčenja in meritev v različnih podnebnih pogojih bodo pridobljeni podatki, na podlagi katerih bo možen vpogled v vedenje in distribucijo Hg v pitni vodi. To bo prispevalo k povečanemu razumevanju procesov prenosa, akumulacije in bioakumulacije živega srebra (Hg) v vodnih sistemih ter k oblikovanju strategij za obvladovanje prisotnosti živega srebra (Hg) v pitni vodi. Pridobivanje podatkov o prisotnosti živega srebra (Hg) v pitni vodi in izdelava ocene tveganja za zdravje ljudi omogočata prepoznavanje dejavnikov, ki vplivajo na zdravje ljudi, ki se oskrbujejo s pitno vodo na območju Občine Idrija. Problem bo obravnavan celovito, interdisciplinarno.
Trajanje projekta: 1. 10. 2023 – 30. 9. 2025.
Nosilna organizacija: Institut Jožef Stefan.
Projektni partnerji: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH).
Financiranje: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) in Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije (MZ)