Nalezljive bolezni od A do Ž

Kolera

Nalezljive bolezni od A do Ž

Je črevesna nalezljiva bolezen, ki jo povzročajo bakterije iz vrst vibrionov. Razširjena je v Srednji in v večjem delu južne Amerike, Indiji, centralni in vzhodni Afriki, na Kitajskem. Ocenjujejo, da po svetu zboli do 3 do 5 milijonov ljudi letno, od teh jih 100.000 umre.

Zadnje posodobljeno: 16.11.2022
Objavljeno: 05.02.2015

Povzročitelj
Povzročitelj kolere je kratka, lahno zavita bakterija Vibrio cholerae.

Doba inkubacije
Čas od okužbe do začetka bolezni traja od nekaj ur do 5 dni, ponavadi 2 do 3 dni.

Način prenosa
Bolnik/okužena oseba izloča povzročitelja kolere z blatom oziroma iztrebkom v okolje, zato se bolezen širi na druge ljudi:

  • s pitjem onesnažene vode oziroma pijač. Okužimo se lahko že s pitjem pijač, ki so jim dodali ledene kocke, pripravljene iz onesnažene vode;
  • z uživanjem onesnažene hrane;
  • preko onesnaženih rok.

Dovzetnost za okužbo
Okužijo se lahko vsi. Bolj dovzetne so osebe, ki prejemajo zdravila za zmanjšanje kislosti želodca.

Znaki  bolezni
Klinična slika je ponavadi blaga. Le 5% okuženih oseb zboli s hudo boleznijo, za katero je značilna močna vodena driska, bruhanje in krči v nogah, izsušitev.
Prvi znaki bolezni se pojavijo po nekaj urah do 5 dni po okužbi. Začetek je hiter z obilno tekočo drisko in pogostim bruhanjem, ki ju lahko spremljajo boleči krči v mišicah. Zaradi nagle izgube tekočine nastopi izsušitev, ki je lahko tudi vzrok smrti. Zato je najpomembnejše pravočasno nadomeščanje izgubljene tekočine, saj lahko bolnik izgubi tudi do 30 litrov tekočine na dan oziroma do 12 % telesne teže. Iztrebki so sprva kašasti, kmalu postanejo vodeni, vse bolj številni, podobni riževi vodi z značilnim vonjem. Bolniki so hripavi, kmalu popolnoma brez glasu. Večinoma so prisebni, ponavadi nimajo vročine in krčev v trebuhu, razen otrok. Driska traja od 12 ur do 7 dni in pri večini bolnikov preide sama. Smrt lahko nastopi že nekaj ur po začetku bolezni, ponavadi prvi ali drugi dan, če bolnika ne zdravimo pravilno.

Kolera pri nosečnici lahko povzroči splav in smrt ploda.

Kužnost
Bolnik oziroma okužena oseba je kužna dokler izloča vibrije z blatom, to je ponavadi nekaj dni. Nosilstvo vibrija je redko, vendar lahko traja nekaj mesecev.

Zdravljenje
Kolero zdravimo z nadomeščanjem izgubljene tekočine in soli. Antibiotiki skrajšajo trajanje bolezni in zmanjšajo količino tekočine, ki je potrebna za rehidracijo. Dieta ni potrebna. Priporočljivo je dojenje bolnih otrok.

Preprečevanje bolezni
Osnova preprečevanja je pravilno, dosledno in natančno umivanje rok.
Cepljenje proti koleri je slabo učinkovito, zato se ne priporoča.
Na endemskih območjih uporabljamo samo neoporečno (ustekleničeno) vodo za pitje, umivanje zob, pripravo ledenih kock za pijačo, pranje surovega sadja in zelenjave in podobno.

Hrana mora biti:
–         dobro toplotno obdelana in sveže pripravljena,
–         na endemskih področjih: se izogibamo uživanju školjk,
–         sadje in zelenjavo temeljito operemo z neoporečno vodo in olupimo,
–         na ulici pripravljene hrane, sladoleda, neprekuhanega mleka, slaščic ne uživamo
–         upoštevamo splošno navodilo: »SKUHAJ, OLUPI ALI NE JEJ!«.


 

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Spanje

Prekomerna dnevna zaspanost

Podrobno
Duševno zdravje

Ne molk, ampak ukrepanje

Podrobno