Ob letošnjem dnevu odprtih vrat smo na okrogli mizi med drugim spregovorili o novih psihoaktivnih snoveh (NPS) in izzivih, ki jih le te prinašajo. Zbranim strokovnjakom iz različnih socialnovarstvenih in zdravstvenih institucij smo predstavili del regijske mreže nacionalno integriranega programa »Sistem za zgodnje opozarjanje na nove pojave drog« (EWS), ki povezuje ključne ustanove in nevladne organizacije, katere lahko pomembno vplivajo na hitro odkrivanje, spremljanje in obveščanje o novih in nevarnih psihoaktivnih snoveh (NPS). NIJZ na področju EWS zbira, analizira in posreduje podatke o uporabi drog, koordinira regionalno in mednarodno sodelovanje in letno poroča o zasegih in zbranih vzorcih psihoaktivnih snovi, pridobljenih s storitvami anonimnega testiranja. Na ta način prispevamo k zmanjševanju tveganj za zdravje uporabnikov drog, hkrati pa zakonodajnim in represivnim organom dajemo možnost za ustrezno ukrepanje na tem področju.
Na okrogli mizi smo se strokovnjaki, ki delamo z uporabniki, strinjali, da je posebej zaskrbljujoča uporaba NPS med mladimi in ranljivimi skupinami prebivalstva (npr. v zavodih, mladinskih domovih,…), saj jih ti brez težav nabavijo v specializiranih prodajalnah ali na spletu. Hkrati pa NPS predstavljajo zelo veliko tveganje za zdravje, saj vsebujejo snovi, ki so veliko močnejše kot »tradicionalne« droge in imajo zelo nepredvidljive učinke, zato so pogosti psihotični simptomi, ki jih te snovi lahko sprožijo, in hude zastrupitve, v najhujših primerih pa tudi smrti. Zaradi tega je pomembno, da spremljamo trende, predvsem pa, da okrepimo preventivne dejavnosti in sodelovanje med ustanovami ter ukrepamo ob prvih zaznavah težav.
K preprečevanju in obravnavi vseh oblik zasvojenosti v Podravju (tako kemičnih kot nekemičnih) pomembno prispeva Program za preprečevanje in obravnavo zasvojenosti »Pogovorimo se«, ki deluje znotraj NIJZ OE Maribor že od leta 1996. Uporabnikom nudimo anonimno in brezplačno svetovanje v obliki individualnih razgovorov in skupinskih srečanj, pomoč nudimo tudi staršem, partnerjem in ključnim bližnjim osebam, ki predstavljajo za posameznika pomembno in neogrožujočo socialno mrežo. Cilj programa je doseganje abstinence in oblikovanje zdravega življenjskega sloga.
Za vse informacije smo dosegljivi na e-naslovu: info.pogovorimose@nijz.si ali na telefonski številki 02/ 332 72 51 oziroma 051/301 221
Povezava do spletne strani Programa »Pogovorimo se«