Ustavimo KLB

Ustavimo KLB

Integrirana obravnava oseb s kronično ledvično boleznijo z vidika krepitve zdravstvene pismenosti in zmanjševanja neenakosti v zdravju.

Ne spreglejte
Najnovejše
Sanja Vrbovšek

Projekt Ustavimo KLB naslavlja pomemben javnozdravstveni problem – kronično ledvično bolezen – z razvojem in implementacijo celostnega pristopa. S poudarkom na krepitvi zdravstvene pismenosti oseb s kronično ledvično boleznijo, tako v zdravstvenem sistemu kot izven njega, je projekt usmerjen v zgodnje odkrivanje bolezni, zagotavljanje dostopnih in učinkovitih nefarmakoloških obravnav za njeno preprečevanje in obvladovanje na primarni ravni zdravstvenega varstva ter spodbujanje vedenj samooskrbe pri osebah s kronično ledvično boleznijo.

Viš. pred. Sanja Vrbovšek

Povezava do spletnih strani: Evropska sredstvaMinistrstvo za zdravje

Opis projekta

Ozadje

Kronična ledvična bolezen (KLB) prizadene več kot 10 % odrasle populacije in predstavlja resen javnozdravstveni problem. Prevalenca in incidenca KLB se med posameznimi državami in regijami precej razlikuje, so pa večjemu tveganju za razvoj te bolezni v večji meri izpostavljeni posamezniki z nižjim socialno-ekonomskim statusom in slabšim dostopom do zdravstvene oskrbe. V večini primerov se KLB razvije kot zaplet arterijske hipertenzije, metabolnega sindroma in sladkorne bolezni tipa 2 ter kot posledica neustreznega življenjskega sloga pri genetsko dovzetnih posameznikih.

Oseba s KLB je lahko dolgo časa brez očitnih simptomov, zato je sistematično presejanje edini način, da bolezen prepoznamo dovolj zgodaj, ko so ukrepi še najučinkovitejši ter lahko izboljšajo kakovost življenja in zmanjšajo breme bolezni tako za posameznika kot za zdravstveni sistem.

Nefarmakološki ukrepi izboljšanja z zdravjem povezanih življenjskih navad, kot so zmanjšanje telesne mase, obvladovanje sladkorne bolezni tipa 2 in arterijske hipertenzije, prehranski in gibalni ukrepi ter psihosocialna podpora in zdravstvena vzgoja, imajo velik učinek pri preprečevanju KLB in upočasnjevanju njenega napredovanja, vendar so bolnikom pogosto premalo dostopni. V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana že izvajajo preddializno zdravstveno vzgojo bolnikov z napredovalo stopnjo KLB, manjka pa zdravstvenovzgojni program na primarni ravni zdravstvenega varstva, ki bi povečal zdravstveno pismenost bolnikov z manj napredovalimi stopnjami KLB ali bolnikov, ki so za razvoj KLB ogroženi.

Eden ključnih dejavnikov za preprečevanje in obvladovanje KLB je zdravstvena pismenost. Osebe z višjo stopnjo zdravstvene pismenosti bolje razumejo svojo bolezen, lažje komunicirajo z zdravstvenimi delavci o svojih zdravstvenih težavah, bolje razumejo možnosti zdravljenja in se lažje znajdejo v zdravstvenem sistemu ter so v večji meri zmožni prevzeti aktivnejšo vlogo pri samooskrbi svoje bolezni.

Namen projekta

Namen projekta je obvladovanje bremena KLB v Sloveniji s sistemsko implementacijo zgodnjega odkrivanja oseb s KLB v ambulantah družinske medicine, interdisciplinarne preventivne obravnave za osebe s KLB ter osebe z zmernim in visokim tveganjem za KLB na primarni ravni zdravstvenega varstva, ter integrirane poti obravnave oseb s KLB v Sloveniji, z vidika izboljševanja (navigacijske) zdravstvene pismenosti in zmanjševanja neenakosti v zdravju.

Cilji projekta so:

  • pilotno testirati presejanje in zgodnje odkrivanje oseb s KLB v ambulantah družinske medicine,
  • pripraviti predlog sistematičnega presejanja in zgodnjega odkrivanja oseb s KLB v ambulantah družinske medicine, v okviru preventivnega pregleda v Državnem programu integrirane preventive kroničnih bolezni pri odraslih – programu Skupaj za zdravje na nacionalni ravni,
  • razviti, pilotno testirati in evalvirati intervencijo »Ustavimo KLB« za populacijo oseb s KLB in oseb z zmernim in visokim tveganjem za KLB na primarni ravni zdravstvenega varstva (v centrih za krepitev zdravja),
  • pripraviti predlog za sistemsko implementacijo intervencije »Ustavimo KLB« v centre za krepitev zdravja ter
  • razviti integrirano pot obravnave oseb s KLB v Sloveniji z vidika izboljševanja njihove zdravstvene pismenosti in zmanjševanja neenakosti v zdravju.

Dolgoročni cilj projekta je sistemska implementacija razvitih, testiranih, evalviranih in prilagojenih omenjenih pristopov v sistem primarnega zdravstvenega varstva ter izboljšanje oskrbe in izidov zdravljenja za vse osebe s KLB.

Struktura projekta

Projektne aktivnosti bomo izvajali sodelavci iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, v sodelovanju z zunanjimi strokovnjaki, in bodo potekale v okviru 7 delovnih paketov.

Dodana vrednost projekta

Projekt Ustavimo KLB predstavlja pomemben prispevek k izboljšanju obvladovanja KLB v Sloveniji, saj prvič celostno povezuje zgodnje odkrivanje KLB, interdisciplinarno preventivno obravnavo in krepitev zdravstvene pismenosti oseb s KLB na primarni ravni zdravstvenega varstva. Sodelovanje med Nacionalnim inštitutom za javno zdravje in Univerzitetnim kliničnim centrom Ljubljana povezuje klinično in javnozdravstveno perspektivo ter omogoča razvoj praktičnih, učinkovitih in trajnostnih rešitev.

Projekt prinaša dobrobiti tako za posameznike kot za zdravstveni sistem:

  • omogoča zgodnje prepoznavanje KLB v ambulantah družinske medicine, kjer je pravočasno ukrepanje ključno za preprečevanje in upočasnjevanje napredovanja bolezni,
  • uvaja preventivno obravnavo Ustavimo KLB v centre za krepitev zdravja, s čimer bomo prispevali h krepitvi zdravstvene pismenosti in opolnomočenju oseb s KLB, kar vodi v boljše razumevanje bolezni, večjo samoučinkovitost oseb s KLB in aktivnejše izvajanje vedenj samooskrbe,
  • naslavlja neenakosti v zdravju,
  • dolgoročno prispeva k zmanjšanju bremena KLB ter izboljšanju kakovosti življenja oseb s KLB,
  • prispeva k trajnostni vključitvi razvitih ukrepov v obstoječi državni program Skupaj za zdravje ter v primarno zdravstveno varstvo,
  • z razvojem integrirane poti obravnave oseb s KLB projekt prispeva k bolj usklajeni, povezani in neprekinjeni obravnavi, prilagojeni specifičnim potrebam oseb s KLB, ter h krepitvi njihove navigacijske zdravstvene pismenosti.

Trajanje projekta: 27. 8. 2024 – 30. 6. 2028

Nosilna organizacija: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), Univerzitetni klinični center Ljubljana (UKCL)

Končna prejemnika: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), Univerzitetni klinični center Ljubljana (UKCL)

Financiranje: Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus in Republika Slovenija, Ministrstvo za zdravje.

Projekt »Integrirana obravnava oseb s kronično ledvično boleznijo z vidika krepitve zdravstvene pismenosti in zmanjševanja neenakosti v zdravju«, s kratkim nazivom »Ustavimo KLB« je sofinanciran v Programu evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 v Sloveniji, v okviru cilja politike 4 »Bolj socialna in vključujoča Evropa za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic«, prednostne naloge 7 »Dolgotrajna oskrba in zdravje ter socialna vključenost«, specifičnega cilja ES04.11: Krepitev enakopravnega in pravočasnega dostopa do kakovostnih, trajnostnih in cenovno ugodnih storitev, vključno s storitvami, ki spodbujajo dostop do stanovanj, in storitvami oskrbe, usmerjene v posameznika, vključno z zdravstveno oskrbo; posodobitev sistemov socialne zaščite, vključno s spodbujanjem dostopa do socialne zaščite, s posebnim poudarkom na otrocih in prikrajšanih skupinah; izboljšanje dostopnosti, tudi za invalide, učinkovitosti in odpornosti zdravstvenih sistemov in storitev dolgotrajne oskrbe (ESS+).«

Fotografija/e iz dogodkov: Slika projektne skupine z uvodnega srečanja, ki je potekalo v četrtek, 20. marca 2025 v Ljubljani.

Za dobro javno zdravje
Pitna voda

Epidemiološka preiskava NIJZ glede fekalnega onesnaženja v objektu Maximarket zaključena

Podrobno
Pitna voda

Fekalna onesnaženost pitne vode v poslovnem objektu Maximarket

Podrobno
Javni pozivi

1. javni poziv za izbor zunanjih izvajalcev, ki bodo sodelovali pri izvedbi projekta »Medčloveški stiki v post pandemičnem obdobju po Covid-19 (STIK)«

Podrobno

Išči