Območna enota Kranj

Zdravi začetki na Gorenjskem

Območna enota Kranj

Zdravje mater in dojenčkov je temelj zdravih družin in skupnosti. Po zadnjih podatkih smo imeli leta 2023 na Gorenjskem 1.755 porodov.

Zadnje posodobljeno: 01.04.2025
Objavljeno: 01.04.2025

Letošnji svetovni dan zdravja, ki ga obeležujemo 7. aprila, bo začetek enoletne kampanje o materinem in novorojenčkovem zdravju. Zdravje mater in dojenčkov je temelj zdravih družin in skupnosti, kar nam vsem zagotavlja svetlo prihodnost. Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da ženske in družine povsod po svetu potrebujejo visokokakovostno oskrbo, ki jih fizično in čustveno podpira pred, med in po porodu.  

Po zadnjih podatkih smo imeli leta 2023 na Gorenjskem 1.755 porodov. Rodilo se je 1.772 živorojenih otrok, od tega je bilo 1730 enojčkov in 42 dvojčkov. Z 8,5 živorojenih otrok na 1.000 prebivalcev sodimo nad povprečje Slovenije. Tretjerojenih ali otrok višjega reda je bilo 17%. Povprečna starost porodnic na Gorenjskem je bila 30,9 let, prvorodke pa so povprečno rojevale leto in pol mlajše. Največ očetov je bilo prisotnih pri porodu prav v gorenjski regiji, in sicer pri 93,7% porodov.

Program Priprave na porod in starševstvo ima v Sloveniji že dolgoletno tradicijo izvajanja. Na Gorenjskem se ga je leta 2023 udeležilo 74% prvorodk. Pomembno dopolnitev programa predstavlja vodena telesna vadba, ki je namenjena zdravim nosečnicam. Program Varna vadba v nosečnosti poteka pod vodstvom usposobljenih fizioterapevtov ali kineziologov in je nosečnicam na Gorenjskem na voljo v Centrih za krepitev zdravja v Radovljici in v Kranju.

Na Gorenjskem je leta 2023 v zdravstveni dejavnosti delovalo 54 diplomiranih babic. ”Babice smo velike zagovornice žensk in otrok, zato je naša dostopnost ključnega pomena – ne le za nosečnice, temveč tudi matere in novorojenčke v poporodnem obdobju,” izpostavlja Saša Matko, vodilna babica porodnega bloka Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj. ”Glede na to, da lahko danes ženske skoraj na vsakem koraku pridobijo informacije iz različnih virov, obstaja tudi nevarnost, da nekatere niso ustrezne. Želimo si, da bi nosečnice, porodnice in matere prejele prave informacije o pripravi na porod ter skrbi za novorojenčka in sebe v poporodnem obdobju s strani babic in drugih zdravstvenih strokovnjakov.”

Od septembra 2024 dalje je nosečnicam v Sloveniji na voljo cepivo proti respiratornemu sincicijskemu virusu (RSV). Vodja Enote za nalezljive bolezni NIJZ OE Kranj, Kristina Orožen, spec. za javno zdravje, poudarja pomen cepljenja v nosečnosti:

”Nosečnicam priporočamo cepljenja, ki niso namenjena le zaščiti nosečnice same, ampak so zelo pomembna predvsem za zaščito novorojenčka v najrosnejših tednih življenja. V tem zgodnjem obdobju ga lahko zaščitijo mamina protitelesa, ki jih prejme v času nosečnosti preko posteljice ter po rojstvu z maminim mlekom. Nosečnicam priporočamo cepljenje proti oslovskemu kašlju in RSV, med sezono gripe pa tudi cepljenje proti gripi. Vsa omenjena cepljenja so v nosečnosti varna. V Sloveniji so ta cepljenja za nosečnice brezplačna, pokrije jih osnovno zdravstveno zavarovanje.

Cepljenja lahko opravijo pri izbranih osebnih zdravnikih, pri nekaterih ginekologih in v ambulantah NIJZ. Zato nosečnice vabimo, da to možnost izkoristijo ter na ta način zaščitijo sebe in svojega še nerojenega otroka.”

Za več informacij o nosečnosti, porodu in poporodnem obdobju vas vabimo, da obiščete spletno stran www.zdaj.net, kjer zdravstveni strokovnjaki delijo svoje znanje ter nasvete za bodoče in nove starše.

 

Viri:

Za dobro javno zdravje
Pitna voda

Fekalna onesnaženost pitne vode v poslovnem objektu Maximarket

Podrobno
Pitna voda

Epidemiološka preiskava glede fekalne onesnaženosti pitne vode v poslovnem objektu Maximarket

Podrobno
Duševno zdravje

Vpliv vodenja z UI in algoritmi na duševno zdravje pri delu

Podrobno

Išči