MENTOR
Mental Health Together
Mental Health Together
MENTOR je projekt, ki si prizadeva za izboljšanje duševnega zdravja z združevanjem znanja in izkušenj iz različnih področij, od politike do klinične prakse. Naš cilj je ustvariti trajne rešitve, ki bodo pozitivno vplivale na duševno zdravje posameznikov in celotne populacije.
Ozadje
V skladu s komunikacijo EU o celovitem pristopu k duševnemu zdravju, MENTOR prispeva k zmanjševanju bremena duševnih težav ter k promociji dobrega duševnega zdravja in blaginje z načrtovanjem aktivnosti, namenjenih tako splošni populaciji kot osebam z duševnimi težavami. Na ta način ima MENTOR vpliv na politiko in prakso v Evropi na več načinov.
MENTOR se osredotoča na naslavljanje potreb, kot so pravičen dostop do oskrbe za osebe z duševnimi težavami, zmanjševanje stigme, okrevanje in vključevanje, z implementacijo skupnih smernic za upoštevanje duševnega zdravja v vseh politikah, identifikacijo smernic, temelječih na dokazih, za promocijo in preventivne intervencije, namenjene mladim in ranljivim skupinam splošne populacije, podporo praksam, usmerjenim v okrevanje in vključevanje, ter implementacijo personaliziranih in celostnih pristopov k duševnemu zdravju.
MENTOR bo izvedel posebne aktivnosti, osredotočene na ljudi v stiski (razseljeni državljani iz Ukrajine, PLE, mladi z neugodnimi življenjskimi razmerami), na primer razvijanje metodološkega okvira in standardov za vključujočo politiko duševnega zdravja ter ustvarjanje primerov dobrih praks v različnih skupnostih. Aktivnosti bodo raznolike, od seminarjev in predavanj, ki bodo potekala v realnem okolju skupnosti, do PLE-trening skupin in digitalnih rešitev.
V odziv na nujno potrebo po validaciji etičnih, učinkovitih, varnih, trajnostnih in zaupanja vrednih digitalnih orodij si MENTOR prizadeva potrditi nabor standardov za spremljanje duševnega zdravja in blaginje ter izvajati preventivne in promocijske aktivnosti z uporabo digitalnih rešitev.
MENTOR je popolnoma usklajen z javnozdravstvenimi strategijami ter dopolnjuje druge trenutne investicije in pobude za krepitev zmogljivosti. Načrtovane aktivnosti imajo potencial za znaten vpliv, rezultati pa so usmerjeni v učinkovitost pri več ključnih vprašanjih duševnega zdravja v državah članicah. Zaradi prednostnega obravnavanja duševnega zdravja v okviru globalnih ukrepov naj bi aktivnosti vzbudile zanimanje v številnih državah
Namen projekta
Namen MENTOR-ja je krepitev duševnega zdravja z izmenjavo izkušenj od političnega do klinično-profesionalnega področja, vključevanjem najboljših praks, temelječih na dokazih, ter prilagajanjem iniciativ za doseganje dolgoročne trajnosti pri spodbujanju duševnega zdravja in blaginje na osebni in populacijski ravni.
Cilji projekta
Faze projekta in njihova realizacija
Projektno delo poteka v 6 delovnih paketih (DP):
DP 1 – Vodenje in izvedba projekta: Vzpostaviti in koordinirati strukturo, ki bo zagotavljala nemoteno in ciljno usmerjeno izvedbo projekta. Podpirati sodelovanje in interakcije v delovnih paketih. Zagotoviti vključevanje deležnikov in vzdrževati stike.
DP 2 – Diseminacija: Razviti in izvajati celovit komunikacijski in razširitveni načrt za ozaveščanje o projektu, njegovih aktivnostih in dosežkih. Zagotoviti interno/eksterno spletno platformo, ki bo udeležencem projekta MENTOR omogočala dostop, nalaganje in prenos ključnih dokumentov, posodabljanje informacij o različnih aktivnostih posameznih delovnih paketov ter spodbujanje sodelovanja pri skupnih aktivnostih. Vzpostaviti in upravljati ustrezna komunikacijska orodja za obveščanje partnerjev in deležnikov o ciljih, aktivnostih in ključnih dosežkih projekta MENTOR. Vzdrževati in spodbujati dialog med člani skupnega ukrepa (JA) in deležniki. Razširjati rezultate projekta ključnim občinstvom na specifičnih dogodkih in forumih.
DP 3 – Evalvacija: Oblikovati načrt evalvacije projekta, ki bo usmerjal študijo napredka skupnega ukrepa z opredelitvijo obsega, metodološkega okvira ter metod zbiranja in spremljanja podatkov. Razviti pristop ocenjevanja, vključno z raziskovalno metodologijo, kazalniki, orodji za merjenje in časovnimi točkami, da se olajša študija vpliva MENTOR-ja.
DP 4 – Trajnost: Omogočiti in podpirati sprejemanje, ohranjanje, krepitev in širjenje pilotnih izvedb, izhodov in rezultatov projekta pri obravnavanju izzivov duševnega zdravja v državah udeleženkah in širše. Standardizirani metodološki okvir MENTOR-ja za trajnostne aktivnosti je sestavljen iz 4 nalog, ki pokrivajo vse faze analize situacije, trajnost pilotnih izvedb in razvoj končnega načrta trajnosti z načrtovanimi aktivnostmi za obdobje po MENTOR-ju. Uporaba standardiziranega metodološkega okvira, prilagojenega potrebam tehničnih delovnih paketov (DP5, DP6), bo podprta z sistematičnim pristopom za krepitev zmogljivosti, ki poteka po korakih.
DP 5 – Gradniki za integrirane in celovite ukrepe na področju duševnega zdravja in blaginje: Prispevati k napredku ukrepov za obravnavo duševnega zdravja na celovit način, ki zajema različna področja politike. Gradnja novega celovitega, preventivno in promocijsko usmerjenega multilateralnega pristopa k duševnemu zdravju. V tem okviru bodo projektni partnerji delali na novih pristopih in ukrepih po vsej EU, v skladu z iniciativo Zdravje za vse EU za nenalezljive bolezni (NCD), katere cilj je promocija duševnega zdravja, preprečevanje in obravnava duševnih težav in motenj na ravni prebivalstva ter vzpostavitev načinov podpore ljudem, ki živijo z duševnimi motnjami.
DP 6 – Inovativne digitalne rešitve za izboljšanje duševnega zdravja po vsej Evropi: ustvariti digitalni repozitorij za promocijo in ocenjevanje duševnega zdravja ter podpreti širjenje preizkušenih orodij v države članice. S tem ciljem bo DP6: Podprl duševno zdravje, še posebej ranljive skupine, vključno z migranti, begunci, mladimi ljudmi ter osebami z nižjo izobrazbo in manj socialno-ekonomskimi viri. Prispeval k boljši in zgodnejši identifikaciji posameznikov, ki so ogroženi z razvojem duševnih težav. Izboljšal dostop do inovativnih pristopov in metod, temelječih na dokazih, za promocijo dobrega počutja in obvladovanje duševnih motenj v različnih okoljih skozi celoten življenjski cikel, s ciljanjem na različne populacijske skupine po vsej Evropi, vključno z ranljivimi skupinami. Izboljšal dostop in pomagal pri širjenju javnozdravstvenih intervencij v državah članicah ter identificiral, pilotiral in ocenil inovativne pristope za spremljanje, preprečevanje in obvladovanje duševnih težav.
Dodana vrednost
MENTOR je v popolnem soglasju z javnozdravstvenimi strategijami ter dopolnjuje druge potekajoče naložbe in pobude za krepitev zmogljivosti. Večina načrtovanih aktivnosti ima potencial, da pomembno vpliva na več ključnih vprašanj duševnega zdravja v državah članicah in je pritegnila zanimanje številnih držav. Prepreke dobremu duševnemu zdravju ni mogoče premagati zgolj znotraj zdravstvenega sistema. Zato junijska “Komunikacija Komisije o celovitem pristopu k duševnemu zdravju” poudarja potrebo po vključevanju duševnega zdravja v politike in sprejetju pristopa “duševno zdravje v vseh politikah” (MHIAP).
Pričakovani rezultati in gradiva
Trajanje projekta: 1.9.2024 do 30.9.2027
Nosilna organizacija: Centre of Psychiatry (RPNC), Riga, Latvija
Projektni partnerji: Konzorcij združuje 19 organizacij iz naslednjih držav: Ciper, Danska, Estonija, Finska, Francija, Nemčija, Madžarska, Islandija, Italija, Litva, Nizozemska, Norveška, Poljska, Romunija, Slovenija, Španija, Švedska in Ukrajina
Financiranje: Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za zdravje in Evropska unija – Health Programme of the European Union v okviru Pogodbe o sodelovanju št. 101162928.
Izjava o omejitvi odgovornosti
JA MENTOR je sofinanciran s strani Evropske unije iz programa EU4Health. Mnenja in stališča, izražena v tem dokumentu, so izključno last avtorja/avtorjev in nujno ne odražajo stališč Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA). Evropska unija niti organ, ki dodeljuje sredstva, ne moreta biti odgovorna zanje.
Fotografija/e iz dogodkov