Projekti

Gibanje za zdravje na 20. kongresu fizioterapevtov Slovenije

Projekti

Od 7. 11. do 9. 11. 2024 je v Portorožu potekal 20. Kongres fizioterapevtov Slovenije. Hkrati smo obeležili tudi 70. letnico delovanja Združenja fizioterapevtov SLovenije (ZFS), zato se je kongres začel s slavnostno akademijo.

Zadnje posodobljeno: 02.12.2024
Objavljeno: 02.12.2024

Častna pokroviteljica slavnostne akademije je bila predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, ki je podelila medaljo za zasluge Mariji Kandus, prvi predsednici ZFS, ki je pomembno prispevala k razvoju fizioterapije v Sloveniji. To najvišje državno priznanje je s strani predsednice Republike Slovenije prvič podeljeno fizioterapevtki, kar ni le priznanje njenega življenjskega dela, temveč tudi prepoznanje pomena fizioterapije v zdravstvu.

Letošnji kongres je imel bogat in raznolik znanstveni program z vabljenimi predavanji vrhunskih slovenskih in tujih strokovnjakov s področja fizioterapije in medicine ter s predstavitvami raziskovalnega dela slovenskih fizioterapevtov s področij nevrofizioterapije, mišično-skeletne fizioterapije, varovanja zdravja žensk, kardiorespiratorne fizioterapije in drugih področji. Gostili smo tudi predsednico evropske regije Svetovne fizioterapije, Esther Mary D`Arcy in predsednika Svetovne fizioterapije dr. Michela Landryja. Kongresa smo se aktivno udeleželile tudi fizioterapevtke iz Centra za upravljanje programov preventive in krepitve zdravja na NIJZ.

Na kongresu je bil predstavljen tudi prispevek raziskave z naslovom “Poznavanje gibalne pismenosti pri slovenskih fizioterapevtih”. Trenutno je to prva raziskava o gibalni pismenosti na področju fizioterapije v svetovnem merilu, rezultati pa so spodbudni. Fizioterapevti v Sloveniji do neke mere razumejo koncept gibalne pismenosti in imajo pozitivna stališča do gibalne pismenosti, kar je pozitivno za razvoj gibalne pismenosti v fizioterapiji. Z ozaveščanjem fizioterapevtov o konceptu gibalne pismenosti in z razvojem primernega merilnega orodja za ocenjevanje gibalne pismenosti pri pacientih oziroma uporabnikih zdravstvenih storitev bi lahko precej zmanjšali ovire in omogočili optimalnejše razmere za gibalno opismenjevanje pacientov oziroma uporabnikov zdravstvenih storitev na področju telesne dejavnosti. V Okviru predstavitve je bil predstavljen tudi projekt Gibanje za zdravje, katerega primarni cilj je združiti gibalno in zdravstveno pismenost v enoten model za promocijo zdravega in aktivnega življenjskega sloga v štirih ciljnih okoljih (zdravstveni domovi, šole, lokalna skupnost, športni klubi). Sekundarni cilj projekta pa je razvoj predloga ocenjevalnega orodja za gibalno pismenost in pripadajočega kazalnika v zdravstvu, kar sovpada z ugotovitvami predstavljene raziskave.

Več o projektu in o skupem modeleu gibalne in zdravstvene pismenosti bo kmalu na voljo na spletni strani projekta.

Za dobro javno zdravje
Podatki

Preventivno zdravstveno varstvo odraslih v dejavnosti splošne in družinske medicine (PZVO)

Podrobno
Duševno zdravje

Zdrave šole na Celjskem v luči aktivnosti za preprečevanje medvrstniškega nasilja

Podrobno
NIJZ

Na mednarodni dan invalidov in ljudi s posebnimi potrebami opozarjamo na neenakosti v zdravju oseb z oviranostmi

Podrobno