SiNCP II (Nacionalna kontaktna točka za eZdravje II)

SiNCP II (Nacionalna kontaktna točka za eZdravje II)

Ne spreglejte
Najnovejše
Tomaž Strgar

Projekt SiNCP II vzpostavlja možnosti izmenjave elektronske zdravstvene dokumentacije pacientov znotraj držav Evropske unije. eReceptom in Povzetkom podatkov o pacientih bo sledila izmenjava izvirnih kliničnih dokumentov. Izmenjava bo možna izključno ob izrecnem soglasju pacienta. Slovenija s tem izpolnjuje zaveze iz uredbe o Evropskem zdravstvenem podatkovnem prostoru (European Health Data Space – EHDS).

Tomaž Strgar, vodja projekta

 

Uradna spletna stran projekta: https://ezdrav.si/storitve/sincp/

Opis projekta

Ozadje

Vzpostavitev Nacionalne kontaktne točke za e-zdravje (SiNCP – Slovenian National Contact Point for eHealth) predstavlja ključni element možnosti varne izmenjave zdravstvenih podatkov z drugimi državami članicami EU.

Projekt SiNCP II gradi na rezultatih projekta SiNCP, v okvirih katerega je bila vzpostavljena potrebna IT infrastruktura in programski gradniki, pridobljena pa so bila tudi ustrezna znanja in izkušnje na področju usklajevanja nacionalnih standardov in rešitev e-zdravja tehničnimi in vsebinskimi standardi Evropskega zdravstvenega podatkovnega prostora (European Health Data Space – EHDS).

Slovenija z aktivnim sodelovanjem pri pobudi MyHealth@EU pridobiva dragocen vpogled v strategije in prakse, ki jih na področjih e-zdravja uporabljajo druge države. Uspešno predstavlja tudi svoje dosežke na področju ter prispeva k vzpostavljanju in uveljavljanju ustreznih standardov in tehnologij eZdravja v Sloveniji in v EU.

Cilji

Slovenija aktivno vzpostavlja sistem enostavne, učinkovite in varne čezmejne izmenjave zdravstvene dokumentacije pacientov med državami članicami Evropske unije. To bo pripomoglo k boljši zdravstveni oskrbi tako slovenskih državljanov, ki potujejo v tujino, kot tudi državljanov drugih držav EU v Sloveniji. Poleg podpore in vzdrževanja izmenjave Povzetkov podatkov o pacientu ter eReceptov bo s projektom SiNCP II podprta še izmenjava originalne klinične dokumentacije pacientov. Vzdrževanje in širitev storitev NCPeH Slovenijo pripravlja tudi na prihajajočo EU uredbo EHDS (Regulation on the European Health Data Space).

Področja izvajanja projekta:

  • vzpostavitev ustrezne nacionalne upravljavske strukture za zagotavljanje čezmejnih storitev e-zdravja; sodelovanje v evropskem upravljalnem okviru in dejavnostih MyHealth@EU; spremljanju splošnega napredeka različnih nalog projekta,
  • ozaveščanje pacientov in zdravnikov o možnostih čezmejne izmenjave zdravstvenih podatkov e-zdravja; pomoč in podpora končnim uporabnikom ter drugim državam članicam, ki vstopajo v izmenjavo,
  • oblikovanje nacionalnega načrta uvajanja izmenjav, izvajanje nacionalnih pripravljalnih in izvedbenih dejavnosti za zagotavljanje čezmejnih storitev eZdravja v skladu s standardi eHDSI (eHealth Digital Service Infrastructure),
  • preverjanja skladnosti nacionalne kontaktne točke z zahtevami eHDSI; izvajanje predprodukcijskih in produkcijskih testiranj s drugimi državami EU; izvajanje rednih letnih nadgradenj sistema v skladu z zahtevami eHDSI,
  • zagotavljanje čezmejnih storitev e-zdravja v skladu z operativnim okvirom eHDSI, sporazumom o ravni storitev in opredeljenimi ključnimi kazalniki uspešnosti; organizacija vzdrževanja sredstev, ki so potrebna za zagotavljanje čezmejnih storitev e-zdravja ter obvladovanje sprememb in tveganj.

Dodana vrednost:

  1. Financiranje delovanja nacionalne kontaktne točke za e-zdravje, ki smo jo obvezni vzpostaviti po uredbi EHDS in po pogodbi za projekt SiNCP.
  2. Financiranje čezmejne izmenjave eReceptov in povzetkov podatkov o pacientu – s tem bodo slovenski državljani lahko dobili boljšo zdravstveno oskrbo v drugih državah EU (in obratno).
  3. Financiranje širitve čezmejne izmenjave na originalne klinične dokumente – možnost dostopa do medicinske dokumentacije za slovenske državljane, ki se zdravijo v tujini in s tem izboljšanje zdravstvene oskrbe zanje (in obratno, za tuje državljane v Sloveniji).

Pričakovani rezultati in gradiva:

Ključen rezultat projekta bo vzpostavljena izmenjava zdravstvene dokumentacije pacientov z drugimi državami EU. Tekom izvajanja projekta bomo širili seznam držav EU, s katerimi bo izmenjava potekala, kot tudi nabor storitev oziroma vrst zdravstvene dokumentacije, ki bodo predmet čezmejne izmenjave.

Nekaj splošnih informacij o uporabi storitev čezmejne izmenjave je na voljo tudi na spletnih straneh MyHealth@EU:

Informacije za paciente in zdravstvene delavce: https://health.ec.europa.eu/other-pages/basic-page/myhealtheu-flyer-addressed-patients-and-health-professionals_en

Pogosta vprašanja:  https://health.ec.europa.eu/document/download/d4e2343d-fa08-4df9-baeb-b01536ba042f_en?filename=myhealth_qa_en.pdf

Pogosta vprašanja o povračilu stroškov čezmejnega zdravljenja:  https://health.ec.europa.eu/document/download/6e519bb1-2bc2-4956-9e07-836d6977da40_en?filename=qa_reimbursement_en.pdf

Trajanje projekta: 1. 1. 2024 do 31. 3. 2027.

Nosilna organizacija: NIJZ (Nacionalni inštitut za javno zdravje)

Financiranje: Projekt je sofinanciran s sredstvi EU preko programa EU4Health v okviru Pogodbe o sodelovanju, št. 101128957.


Izjava o omejitvi odgovornosti: Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja pripadajo avtorjem in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki sofinancira akcijo.

Za dobro javno zdravje
Nekemične zasvojenosti

Razumevanje nekemičnih zasvojenosti v današnji družbi: od vzrokov do posledic

Podrobno
Cepljenje

Cepljenje proti gripi v sezoni 2024/25

Podrobno
NIJZ

Moje zdravje, moja izbira, moja pravica

Podrobno