Cepljenje

Cepljenje nosečnic proti RSV

Cepljenje

Respiratorni sincicijski virus (RSV) je najpogostejši vzrok za težko potekajoče vnetje najmanjših dihalnih poti pri majhnih otrocih (bronhiolitis). Cepljenje proti RSV v nosečnosti zmanjša tveganje, da bi se dojenček z virusom okužil oziroma imel težko potekajoč bronhiolitis.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 29.11.2024
Objavljeno: 13.09.2024

Respiratorni sincicijski virus (RSV) je zelo pogost virus, širi se z dotikom, s poljubljanjem, z rokovanjem z okuženo osebo, pa tudi s kužnimi kapljicami, ki nastanejo pri kašljanju ali kihanju. RSV na površinah preživi tudi do več ur.

Hkrati je RSV najpogostejši povzročitelj akutnega bronhiolitisa majhnih otrok, pri ostalih pa praviloma povzroča blažje prehlade. Približno dve tretjini dojenčkov se okužita z RSV v prvem letu življenja, do konca drugega leta pa se z RSV okuži skoraj vsak otrok.

Tveganje za razvoj težje oblike okužbe z RSV (bronhiolitis, pljučnica) imajo zlasti prezgodaj rojeni otroci, otroci s kronično pljučno boleznijo in otroci s hujšo prirojeno srčno napako.

S cepljenjem nosečnic proti RSV se protitelesa proti RSV, ki jih ustvari materino telo, prenesejo na dojenčka preko posteljice. To dojenčka varuje pred samo okužbo in ga ščiti pred hudim potekom RSV v prvih šestih mesecih življenja, ko je najbolj ranljiv, saj njegov imunski sistem še ni popolnoma razvit.

 

Cepljenje proti RSV se priporoča od 24. do vključno 36. tedna nosečnosti (to pomeni od 24 tednov in 0 dni do 36 tednov in 6 dni). Cepljenje je varno in učinkovito tako za nosečnico kot otroka.

Cepivo proti RSV je dobilo dovoljenje v lanskem letu. V Sloveniji smo prve odmerke cepiva prejeli v septembru 2024, nosečnice pa so do cepljenja proti RSV upravičene v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja, torej je zanje brezplačno.

Nosečnice se lahko cepijo pri izbranem osebnem zdravniku ali drugem zdravniku (npr. nekaterih ginekologih, ambulantah za cepljenje v nekaterih zdravstvenih ustanovah). Cepljenje izvajajo tudi ambulante za cepljenje NIJZ.

Pogosto zastavljena vprašanja

Priporočila

Priporočila

Nosečnice in novorojenčki imajo večje tveganje za težji potek nekaterih nalezljivih bolezni, ki jih lahko preprečimo s cepljenjem, kot so gripa, oslovski kašelj in okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV).

Za dobro javno zdravje
Duševno zdravje

Zdrave šole na Celjskem v luči aktivnosti za preprečevanje medvrstniškega nasilja

Podrobno
NIJZ

Na mednarodni dan invalidov in ljudi s posebnimi potrebami opozarjamo na neenakosti v zdravju oseb z oviranostmi

Podrobno
Preprečevanje poškodb

Aktivno staranje in preprečevanje padcev v Ljubljani: utrinki srečanja in konference Moving people, Moving Europe

Podrobno