Kopalna voda

Varno kopanje v površinskih vodah

Kopalna voda

Ob prihajajoči kopalni sezoni se bodo zaradi dalj časa trajajočih visokih temperatur ozračja, pomanjkanja padavin ali suše, gladine vode in pretoki marsikaterih površinskih voda na kopnem (reke, jezera) znižale. Temperature površinskih voda se bodo povečale.

Zadnje posodobljeno: 02.08.2024
Objavljeno: 11.06.2024

 

 

Posledično se ponekod močneje razraščajo alge in cianobakterije. Rast cianobakterij je najintenzivnejša v ribnikih in jezerih, kjer so vode mirne in brez turbulentnega mešanja. Nekatere vrste cianobakterij lahko tvorijo toksine, zato so lahko nevarne za zdravje vodnih organizmov in ljudi. Na nekaterih mestih izven kopališč in kopalnih območij je možen tudi vpliv izpustov odpadnih voda. Ta vpliv se v času vročine in nižjih vodostajev še poveča.

Zato je še posebej pomembno upoštevanje priporočil:

  • Kopanje v površinskih vodah priporočamo le tam, kjer se spremlja kakovost kopalne vode, to je na naravnih kopališčih in kopalnih območjih, ki so vključena v državni monitoring – spremljanje kakovosti kopalnih voda v času kopalne sezone.
  • Monitoring se izvaja na 48 odsekih različnih slovenskih rek, jezer in morja. Podatki so dostopni na naslednji povezavi, predstavljena pa so terenska opažanja, meritve in mikrobiološka laboratorijska preskušanja.
  • Na ostalih, nenadzorovanih površinskih vodah kopanje odsvetujemo.

Več informacij:

Za dobro javno zdravje
Prehrana

Praznična prehrana in zdravje

Podrobno
Območna enota Murska Sobota

Zimska gibanica 2025 – vabilo k sodelovanju

Podrobno
Duševno zdravje

V Celju je začela pilotno delovati mreža mladih prostovoljcev Pravi prijatelj

Podrobno