Z znanjem do boljšega zdravja
Svetovni dan boja proti steklini 2018
Steklina je bolezen, ki prizadene osrednji živčni sistem in povzroči poškodbo živčnih celic ter je še danes neozdravljiva. Najučinkovitejši in tudi edini način v boju proti steklini je cepljenje.
Slovenija je od leta 2016 dalje razglašena za državo, prosto stekline. To nam je uspelo z izvajanjem cepljenja psov proti steklini, ki je v Sloveniji obvezno vse od leta 1947, ter izvajanjem peroralnega cepljenja lisic proti steklini in z drugimi strogimi veterinarskimi ukrepi (registracija vseh psov, nadzor potepuških psov,...).
Več o steklini pri živalih in letošnjem svetovnem dnevu boja proti steklini najdete na spletnih straneh Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin na naslednji povezavi.
Kako se lahko okužimo?
Človek se lahko okuži z ugrizom okužene ali stekle živali, pri kontaktu poškodovane kože ali sluznice s slino okužene ali stekle živali, preko opraskanine, preko sluznice dihal v votlinah, kjer so številni netopirji in pri delu z virusi stekline v laboratoriju.
Stekline ne moremo dobiti pri stiku s krvjo, urinom ali blatom stekle živali. Prenos s človeka na človeka je možen s transplantacijo organov, preko placente, pri izvajanju zdravstvene pomoči ter zaradi človeškega ugriza, saj je bolnik s steklino kužen.
Kaj je potrebno storiti, kadar nas poškoduje žival?
|
Postopek obravnave v antirabični ambulanti
Pri obravnavi v antirabični ambulanti od poškodovanca pridobimo čim več informacij o okoliščinah izpostavitve. Ocenimo, ali je bila oseba v tveganem stiku za steklino. V primeru, da pri znani živali, ki je povzročila poškodbo, postavimo sum na steklino, zaradi preveritve tega suma obvestimo lastnika živali in veterinarsko inšpekcijo. Žival mora biti pod veterinarskim nadzorom od deset do dvajset dni od poškodbe.
Poškodovano osebo cepimo proti steklini v primeru, ko je potrjena izpostavljenost virusu stekline. Prav tako cepimo osebo, ki jo je poškodovala žival s sumom na steklino, pa veterinarski nadzor te živali ni možen. Cepimo tudi osebo, pri kateri je prišla vsebina (tekočina) vabe za cepljenje lisic v stik s poškodovano kožo ali sluznico. V nekaterih primerih cepimo osebo, zaradi stika z netopirji.